Liga I

Raul Rusescu, coautor la golul care a produs primul eşec al Craiovei din Liga I

Vineri, 23 octombrie, vâlceanul Raul Rusescu a jucat din nou în Liga I pentru Academica Clinceni. Raul a fost pe teren 80 de minute. Academica a obţinut o victorie răsunătoare. S-a impus în faţa liderei campionatului, Universitatea Craiova, formaţie care avea maxim de puncte înaintea acestei runde. Confruntarea dintre trupa lui Cristiano Bergodi şi gruparea pregătită de Ilie Poenaru, care a avut loc pe stadionul ”Ion Oblemenco”, din Bănie, în ziua în care oltenii i-au adus un omagiu marelui Ilie Balaci, ce s-a stins din viaţă în urmă cu doi ani, s-a încheiat la scorul de 1-0 în favoarea oaspeţilor. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris de Bautista, în minutul 57. Raul Rusescu a fost coautor la această reuşită. I-a oferit argentinianului un assist. Pentru Academica Clinceni a fost a doua victorie din acest sezon. Mai are patru rezultate de egalitate şi două înfrângeri. Dacă va continua aşa, Academica se poate gândi la un loc în play-off-ul Ligii I.(FOTO: Facebook Universitatea Craiova)