DiverseAlte sporturi

Radu „Mister KO” Zarioiu, vicecampion european de MMA!

În perioada 17-23 iunie s-a desfăşurat Campionatul European de MMA (IMMAF). Competiţia a avut loc la Bucureşti. La acest concurs au participat sportivi din 26 de ţări, cei mai buni din categoria lor, din fiecare stat. Printre competitori s-a regăsit şi vâlceanul Radu Zarioiu, sportiv legitimat la clubul Chimia, susţinut şi de Team Covaci. Radu a intrat în competiţia dedicată celor de la categoria –84 kilograme. A dus o luptă zilnică cu greutatea, pentru a se încadra, în fiecare dimineaţă, la 83.9 kilograme. Au fost 16 concurenţi pe categoria lui. Primul meci l-a avut pe 19 iunie. A intrat în „cuşcă” alături de un finlandez. Deşi a avut emoţii mari, a reuşit să câştige meciul înainte de limită, în repriza a doua, prin KO tehnic. Acest succes i-a dat încredere. S-a relaxat şi şi-a dat seama că poate să ajungă la un nivel înalt. Pe 20 iunie, conform aceluiaşi program (dimineaţa la ora 6.00, cântarul, iar după 11.00, meci), a dat peste un irlandez, un sportiv de temut pentru adversarii săi, care se antrenează la şcoala lui Connor McGregor, binecunoscutul luptător de UFC. Irlandezul ajunsese în această fază după cel îl bătuse pe un englez. Radu nu i-a dat prea mult timp de gândire. L-a scos din joc din primul minutul. În secunda 40 i-a dat TKO.
Al treilea meci l-a avut pe 21 iunie, după ora 16.00. A întâlnit de această dată un bielorus, un bun luptător de K1, campion european. Zarioiu nu a respectat palmaresul acestuia. A terminat şi acest meci înainte de limită. Şi-a făcut adversarul KO în repriza a doua. Acesta a ieşit din ring pe targă. Astfel, din „Mister KO”, sportivul vâlcean şi-a căpătat renumele de „Criminalul din Cuşcă”. Victoria i-a adus calificarea în finala turneului. În ultimul meci, Radu a înfruntat un italian. A început bine lupta, l-a dominat pe italian în primele două reprize, însă o clipă de neatenţie l-a costat medalia de aur. Titlul de vicecampion european de MMA (Arte Marţiale Mixte) la seniori, pe care l-a câştigat, reprezintă, însă, o performanţă uriaşă pentru sportul românesc şi implicit pentru cel vâlcean. (S.S.)