Fără categorieFotbalDiverse

Puștii lui Marius Pufu au mai făcut o victimă în Liga Elitelor! FCSB, răpusă de SCM!

Tinerii fotbaliști vâlceni de la grupa Under 16 a Sport Club Municipal Rm. Vâlcea continuă să uimească în Liga Elitelor. După ce în prima etapă au surclasat-o, cu 9-0, pe FC ”U” Craiova 1948, în etapa a III-a, disputată tot în Zăvoi, le-a căzut victimă și FCSB, un alt club cu o academie puternică, cu reprezentantă de renume la nivelul Ligii I. Elevii lui Marius Pufu s-au impus cu scorul de 2-1. Au avut parte de o replica tăioasă din partea adversarilor.

Se pare că ne merge bine în compania unor adversari de renume, cu academii puternice de copii și juniori. Mă bucur pentru copii, pentru ceea ce am realizat. A fost un meci foarte greu cu FCSB. Am început noi mai bine și pe fondul jocului din primele minute, în minutul 15 am deschis scorul. A marcat Popolan, din centrarea lui Rotaru. Apoi, jocul s-a echilibrat. Am reușit să intrăm la pauză în avantaj. În partea secundă a fost și mai greu. Dar copiii noștri au alergat mult, și-au dorit victoria. FCSB a căutat egalarea, a ieșit la joc și a reușit să restabilească echilibrul. Noi eram în 9. Orbișor și-a spart arcada. Meciurile sunt intense la acest nivel. Din păcate, avem parte și de astfel de momente. Aveam doi jucători accidentați și până am făcut schimbarea, s-a schimbat tabela: 1-1 La următoarea fază, Deaconu a marcat pentru 2-1. Am reușit să rămânem la conducere. Ne bucurăm pentru rezultat, pentru joc. A fost un meci de un nivel calitativ bun. Asta ne dorim, acesta este scopul: să facem o figură frumoasă, să le asigurăm continuitate copiilor, să crească într-un mediu sănătos. Au apreciat și ne-au felicitat și cei de la FCSB pentru condițiile pe care le avem la Vâlcea”, a spus Marius Pufu, după succesul răsunător realizat de tinerii fotbaliști de la grupa Under 16 a SCM, în Liga Elitelor. În etapa viitoare, ”municipalii” vor juca, în deplasare, cu Progresul 1944 Spartac.