Box

Pugilistul Sebastian Stănescu, de la Flacăra Horezu, comportare bună la prima participare la un campionat naţional de box

În perioada 15-19 februarie, la Braşov s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Box Under 22. Au participat 66 de sportivi din România. Printre pugiliştii care au urcat în ring s-a numărat şi Sebastian Stănescu, elve al liceului Constantin Brâncoveanu, din Horezu. Sebastian este legitimat la ACS Flacara Horezu şi se pregăteşte alături de maestrul Gheorghe Mugescu. La Braşov a debutat în competiţii. Nu a mers mai departe. A fost învins de către Dobren Ioan, de la Timişoara. ”Sebastian s-a aflat, la Braşov, la primul meci oficial. A boxat cu ambiţie, a fost determinat să facă faţă adversarului, dar experienţa şi-a spus cuvântul în acest meci. Adversarul său a câştigat titlul de campion naţional anul trecut. Eu sunt mulţumit de prestaţia sportivului meu, chiar dacă a pierdut. Îl felicit pentru curaj şi felul în care s-a comportat. Sperăm că la următorul campionat să ne prezentăm mai bine. Mulţumesc maestrului Nicu Marius, de la Rovinari, care ne-a sprijinit şi cu care colaborăm foarte bine”, a transmis Gheorghe Mugescu, la finalul concursului de la Braşov.