Acasă Box Pugilistul Sebastian Stănescu, de la Flacăra Horezu, comportare bună la prima participare...

Pugilistul Sebastian Stănescu, de la Flacăra Horezu, comportare bună la prima participare la un campionat naţional de box

363
0

În perioada 15-19 februarie, la Braşov s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Box Under 22. Au participat 66 de sportivi din România. Printre pugiliştii care au urcat în ring s-a numărat şi Sebastian Stănescu, elve al liceului Constantin Brâncoveanu, din Horezu. Sebastian este legitimat la ACS Flacara Horezu şi se pregăteşte alături de maestrul Gheorghe Mugescu. La Braşov a debutat în competiţii. Nu a mers mai departe. A fost învins de către Dobren Ioan, de la Timişoara. ”Sebastian s-a aflat, la Braşov, la primul meci oficial. A boxat cu ambiţie, a fost determinat să facă faţă adversarului, dar experienţa şi-a spus cuvântul în acest meci. Adversarul său a câştigat titlul de campion naţional anul trecut. Eu sunt mulţumit de prestaţia sportivului meu, chiar dacă a pierdut. Îl felicit pentru curaj şi felul în care s-a comportat. Sperăm că la următorul campionat să ne prezentăm mai bine. Mulţumesc maestrului Nicu Marius, de la Rovinari, care ne-a sprijinit şi cu care colaborăm foarte bine”, a transmis Gheorghe Mugescu, la finalul concursului de la Braşov.