Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga 6

Poliţistul Edi Puşcatu a… ”împuşcat” Stejarul de patru ori

• Minerul Costeşti se apropie de pragul de 100 de goluri marcate în Superligă

Lidera eşalonului de elită judeţean a obţinut o nouă victorie categorică. Minerul Costeşti a câştigat partida cu Stejarul Vlădeşti cu scorul de 11-3. ”Minerii” nu au mai făcut greşelile din tur, când, după ce au deschis scorul, au lăsat garda jos, iar ”stejarii” i-au egalat, păstrând suspansul până spre final. Formaţia pregătită de Marius Vlădoi s-a desprins atunci abia în minutul 81, iar în prelungiri a marcat şi golul 3. De această dată, lidera a rezolvat meciul încă din prima repriză, încheiată la scorul de 5-0. Edi Puşcatu a reuşit un hattrick în prima repriză, în care şi-au mai trecut numele pe lista marcatorilor ”Sică” Bălţăţeanu şi Vali Mihalcea. În debutul părţii secunde, în minutul 48, poliţistul Edi Puşcatu i-a mai ”împuşcat” o dată pe ”stejari”, apoi a ieşit de pe teren, cedându-i locul sărbătoritului Bogdan Andrei Mihăilă. Bălţăţeanu şi juniorul Ştefan Chelcea au dus scorul la 8-0. Gazdele au redus din handicap prin Andrei Neagoe, dar imediat acelaşi Ştefan Chelcea a refăcut diferenţa (9-1). Gazdele au mai marcat de alte două ori, prin Răzvan Popescu şi Marian Berbece, însă finalul le-a aparţinut tot oaspeţilor. Vali Mihalcea şi-a adăugat în C.V. alte două reuşite. S-a terminat 11-3 pentru Costeşti, care se apropie, astfel, de pragul de 100 de goluri marcate. Are 92 şi încă două meciuri în acest an.

”Pentru noi, greul începe din primăvară”

Marius Vlădoi, antrenorul liderei Superligii îşi doreşte un nou rezultat pozitiv cu Cozia Călimăneşti. Derby-ul cu cea de-a doua clasată va avea loc la finele acestei săptămâni, pe terenul echipei din staţiune. ”Valoarea fotbalului de la noi este valoarea fotbalului românesc. Sunt voci care spun că acest campionat este unul slab, că sunt diferenţe mari de scor, însă totul depinde de cum îşi coordonează fiecare activitatea. Sunt echipe care au rezultate bune o perioadă, apoi pierd câteva meciuri la rând. Nu reuşesc să-şi strângă loturile, jucătorii merg la serviciu, au şi alte activităţi pentru că nu trăiesc din fotbal. Nu joacă mereu în aceeaşi formula şi de-asta apar şi fluctuaţiile în prestaţiile şi rezultatelor lor. Apoi, trebuie să mai ai şi răbdare. Noi am format echipa anul trecut. Nu am reuşit să mergem la baraj, însă am rămas în aceeaşi formulă, ceea ce e un lucru important. Însă din primăvară începe greul şi pentru noi. Acum, în prima parte a sezonului, am încercat să le dăm tuturor şansa să joace. Din martie încolo, trebuie să avem continuitate, să ne gândim la meciul de baraj. Mai sunt multe puncte în joc, multe meciuri până acolo, dar e nevoie să gândim şi în perspectivă. Avem un lot bun. Eu zic că, cu câţiva juniori buni, am face faţă fără probleme în Liga a III-a. Nu ne-am face de râs. Nivelul nu este mult peste cel de la judeţ. La Liga a III-a echipele sunt mai bine pregătite fizic, mai organizate. Va fi o responsabilitate pentru noi dacă vom reprezenta judeţul la baraj”, a declarat Marius Vlădoi. (S.S.)