AtletismAlte sporturi

Plouă cu titluri naționale la atletism! Ștefania Uță, pentru a patra oară campioană a României în 2021!

* trei vâlcence, pe prima treaptă a podiumului la Naționalele Under 16, cu echipa CSM Onești

Sâmbătă, 13 martie, la Bacău s-a dat startul finalei Campionatului Național de Atletism pentru Juniori 3 (Under 16) Indoor. La acest concurs a participat și Ștefania Uță, sportivă legitimată la Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, din Rm. Vâlcea și CSM Onești. Urmașa Ionelei Târlea, cum o numesc toți antrenorii care i-au văzut evoluția din ultima perioadă, a cucerit primul său titlu național la individual. Ștefania a obținut titlul de campioană a României la 400 metri, cu o performanță de 58,17 secunde. S-a impus detașat, următoarea clasată ajungând la linia de sosire după 3 secunde.

Duminică, 14 martie, eleva Alinei Enescu s-a întors pe pistă și a contribuit și la aurul obținut de echipa de ștafetă de 4×400 metri de la CSM Onești, din care au mai făcut parte alte două vâlcence, Alesia Băcanu și Raisa Diaconescu, dar și brăileanca Bianca Mocanu. Ștefania Uță a ajuns, astfel, la al patrulea titlu național stagional. În acest an, în afara celor două de la Bacău, a mai cucerit alte două medalii de aur cu echipa de ștafetă, de 4×400 metri de la CSM Onești, la Under 20 și Under 18.

La Naționalele Under 16, o altă componentă a echipei de ștafetă, Alesia Băcanu, a cucerit bronzul la individual, la 60 metri garduri.