Pentru un jucător de la Inter…, din Liga a IV-a vâlceană, sezonul s-a cam încheiat. A primit 16 etape de suspendare

Marţi, 10 decembrie, Comisia de Disciplină a AJF s-a reunit pentru a analiza cazurile de indisciplină consemnate la meciurile disputate în week-end-ul trecut. Cele mai grave ”derapaje” s-au înregistrat la partida dintre Inter Lăpuşata şi lidera Olteţul Alunu, unde arbitrul Marian Truţă a fost lovit peste picior de un jucător al echipei gazdă. Meciul a fost unul ”nebun” de la un capăt la altul. S-au acordat 12 cartonaşe galbene şi trei roşii. Scorul a fost deschis în minutul 25 de către Adrian Birăruţ. Chitian a egalat în minutul 53. Imediat, trupa lui Viorel Zamfirache a rămas în inferioritate numerică. Adrian Drăghici a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. În minutul 62, oaspeţii au preluat din nou conducerea, după reuşita lui Birăruţi. Trei minute mai târziu, jocul s-a cam încheiat pentru Lăpuşata, după ce şi Laurenţiu Gheorghe Nicolae a fost eliminat pentru cumul de avertismente. Nu a acceptat decizia şi l-a lovit peste picior pe Truţă. Alunu a dus scorul la 3-1, după golul lui Păun. Imediat, a văzut roşu şi Dacian Rada, de la oaspeţi, tot pentru cumul de avertismente. Florescu a redus din handicap pentru gazde (3-2), însă rezultatul final a fost favorabil tot echipei de pe primul loc, care s-a impus cu 5-3. Jucătorul care l-a lovit pe arbitru va mai reveni pe teren abia în ultima etapă a acestui sezon. A primit 16 etape de suspendare. Tot în şedinţa din această săptămână a Comisiei de Disciplină s-a mai hotărât:

Superligă

• jucătorul Ionuţ Alexandru Vladu, de la echipa Minerul Costeşti, a primit o etapă de suspendare şi 80 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu Cozia Călimăneşti;
• jucătorul Ştefan Cristian Răducea, de la echipa Chimia 1973 Rm. Vâlcea, a primit o etapă de suspendare şi 80 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu FC Păuşeşti Otăsău;
• jucătorul Alin Bîzgan, de la echipa Viitorul Budeşti, a primit două etape de suspendare şi 100 lei amendă pentru folosirea unui limbaj şi/sau gesturi agresive, ofensatoare sau ireverenţioase în partida cu Oltul Ioneşti;
• jucătorul Vasile Daniel Alexa, de la echipa Oltul Ioneşti, a primit două etape de suspendare şi 100 lei amendă pentru folosirea unui limbaj şi/sau gesturi agresive, ofensatoare sau ireverenţioase în partida cu Viitorul Budeşti;

Liga a IV-a

• jucătorul Gigi Marian Tertereanu, de la echipa Foresta Malaia, a primit patru etape de suspendare şi o penalitate sportivă de 200 lei pentru folosirea unui limbaj şi/sau gesturi agresive, ofensatoare sau ireverenţioase în partida cu Viitorul Valea Mare;
• jucătorul Mihai Roberto Şerban, de la echipa AS Buneşti, a primit o etapă de suspendare şi 60 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu CS Şuşani;
• jucătorul Ligi Ion Dinu, de la echipa AS Buneşti, a primit o etapă de suspendare şi 60 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu CS Şuşani;
• jucătorul Ionuţ Adrian Drăghici, de la echipa Inter Lăpuşata, a primit o etapă de suspendare şi 60 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu Olteţul Alunu 2016;
• jucătorul Gheorghe laurenţiu Nicolae, de la echipa Inter Lăpuşata, a primit 16 etape de suspendare şi 1000 lei amendă pentru comportare violentă în partida cu Olteţul Alunu 2016;
• jucătorul Dumitru Dacian Rada, de la echipa Olteţul Alunu 2016, a primit o etapă de suspendare şi 60 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu Inter Lăpuşata.