DiverseHandbal

Pe teren și în tribune, ca în vremurile bune! Vâlcea a răpus reprezentanta Ungariei în EHF European League

Duminică, 16 ianuarie, a fost zi mare la Vâlcea. În Sala Traian s-a jucat din nou handbal de nivel european. SCM Rm. Vâlcea a disputat primul meci din grupele EHF European League. A înfruntat reprezentanta Ungariei, pe Vaci NKSE, locul 5 în campionatul din țara vecină, grupare care a ajuns în această fază după ce în etapa precedentă a eliminat-o pe Blomberg-Lippe, din Germania. Prin prisma lotului, a experienței la nivel european și a faptului că a jucat pe teren propriu, Vâlcea a plecat drept favorită. Și-a respectat bazonul. În teren și în tribune a fost ca în vremurile bune. În tribună, galeria a cântat și a încurajat echipa, împreună cu ceilalți suporteri, în încercarea de a retrăi momentele speciale din trecut. Arena nu a fost plină. După cum se cunoaște, accesul spectatorilor este limitat. Doar 30% din capacitatea sălii a putut fi ocupată. Roș-albastrele i-au recompensat pe ”norocoșii” care au putut asista la meci. Au făcut spectacol, în special în prima repriză. Din nou, în Europa (chiar în Ungaria) și în toată țara, s-a auzit de Vâlcea campioana, după cum frumos spune un refren din cele care răsună frecvent în Polivalenta de la poalele Capelei.

Vaci NKSE nu a avut nicio șansă. S-a menținut la egalitate până la 3-3, apoi ”municipalele” s-au dezlănțuit. Au marcat la foc automat, iar în apărare au fost rar surprinse. Formația maghiară a avut opt minute în care nu a găsit calea spre gol. SCM a înregistrat o serie de șase goluri consecutiv. În minutul 17 era pe plus 8 (scor 12-4). Liscevic, Levchenko, Glibko, Florica, pe contraatac, au făcut meciul ușor. Pentru că s-a putut, și-au făcut loc și execuțiile pretențioase. ”Învârtitele”, aruncările cu efect, au fost preferatele elevelor lui Bent Dahl. Isabell Roch s-a remarcat și ea între buturi. Elghaoui s-a găsit mereu în poziție favorabilă și a înscris pe bandă rulantă. În minutul 23, favoritele publicului aveau un avans de 11 goluri (17-6). S-a intrat la pauză la scorul de 21-11. Gonzalez a pus punct primei reprize cu o ”bombă” de la 10 metri.

Pe fondul avantajului clar luat în primele 30 de minute, în partea secundă handbalistele echipei vâlcene au redus turația, nu au mai avut aceeași prospețime în apărare. Au mai apărut greșeli și în atac, pase greșite, iar ele s-au reflectat pe tabelă. Maghiarele au redus din handicap, au venit la șase goluri în spate (30-24, în minutul 48), dar atât. SCM nu a permis mai mult. Până la urmă, repriza secundă s-a încheiat la egalitate, 18-18. S-a menținut diferența din primul mitan, de 10 goluri. Scor final: 39-29 și Vâlcea se instalează în fruntea Grupei D din EHF European League. În partea secundă, Bent Dahl a rulat tot lotul. Au mai intrat Hosu (sărbătorita zilei) și Rus, între buturi, Gorshenina (care a absentat în meciul de campionat din cauza unei probleme medicale), Marin, Lupei, Bucur și toate celelalte jucătoare de pe raport.

Tunarul formației roș-albastre în acest meci a fost Asma Elghaoui care a avut eficacitate maximă, înscriind de 11 ori din 11 aruncări. Liscevic și Gonzalez au marcat de câte cinci ori, iar Levchenko, de patru ori. Au mai punctat pentru Vâlcea: Nikolic (3), Florica (3), Glibko (3), Dache (3), Marin (1), Lupei (1).

În celălalt meci al grupei, Viborg a trecut cu 27-24 de Chambray Tourraine, următoarea adversară din Europa a echipei de la poalele Capelei. Partida cu formația franceză se va juca sâmbătă, 22 ianuarie, la Chambray / Tours. Până atunci, SCM mai are un joc de bifat în campionatul intern, miercuri, 19 ianuarie, de la ora 18.00, în Sala Traian, cu Gloria Bistrița. Partida contează pentru penultima etapă din turul Ligii Florilor.