Atletism

Patru sportivi, 13 medalii! Marciuc, Pasăre, Cataniciu şi Rădoi, pe podium la Naţionalele de Atletism Masters, de la Bucureşti

Pe 25 şi 26 septembrie, la Bucureşti a avut loc Campionatul Naţional de Atletism Masters, în aer liber. Printre cei care au luat startul în acest concurs s-au regăsit şi patru sportivi vâlceni, legitimaţi la clubul Chimia, respectiv Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre, Cecilia Cataniciu şi Ion Rădoi. Prestaţiile acestora au fost remarcabile. Mihaela Pasăre şi Cristina Marciuc au câştigat toate probele la care au participat. Pasăre a cucerit medaliile de aur la categoria +45 de ani, la triplusalt, aruncarea greutăţii, înălţime şi aruncarea suliţei. Marciuc a obţinut titlurile de campioană naţională la categoria +40 de ani, la triplusalt, aruncarea greutăţii, înălţime şi săritura în lungime. Decanul de vârstă din delegaţia Chimiei, Ion Rădoi, la categoria +70 de ani, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului după cursa de 200 metri. Pe cea de 100 metri a terminat-o al doilea şi a obţinut argintul. Alte trei medalii au ajuns la Cecilia Cataniciu. La categoria +50 de ani, a luat argint la 1500 metri şi două medalii de bronz la 400 metri şi 5000 metri. În total, sportivii de la CS Chimia s-au întors de la Bucureşti, de la Naţionalele în aer liber, cu 13 medalii. (S.S.)