Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga I

Patru fotbalişti vâlceni din Liga I şi-au pierdut antrenorii săptămâna trecută

Eşecul cu UTA Arad, din runda a XIX-a a Ligii I, i-a fost fatal lui Daniel Pancu, antrenorul echipei Politehnica Iaşi. Formaţia moldoveană a ajuns la 13 înfrângeri în Liga I şi pare incapabilă, în acest moment, să părăsească ultima poziţie din clasament. Schimbarea antrenorului nu a produs şocul aşteptat. După partida cu UTA, Poli a întâlnit-o, în deplasare, pe lidera Ligii I, FCSB. Gazdele au deschis scorul, prin Tănase, însă la cinci minute de la reluare oaspeţii au restabilit echilibrul pe tabelă prin Popadiuc. Finalul a aparţinut echipei lui Toni Petrea. În minutul 67, cu o bijuterie de gol, Ovidiu Moruţan a readus-o pe FCSB în avantaj, iar noua perlă a ”roş-albaştrilor”, Octavian Popescu, în minutul 90, a pus punct întâlnirii cu golul de 3-1. În acest joc, ambii fotbalişti vâlceni aflaţi în lotul grupării din Iaşi, Răzvan Popa şi Laurenţiu Brănescu, au fost pe teren. Brănescu s-a aflat între buturi tot meciul, în timp ce Popa a fost înlocuit în minutul 68. După despărţirea de Pancu, Poli a fost pregătită de Adrian Kerezsy. Conducerea acestei grupări a anunţat, însă, că altcineva o să coordoneze activitatea. Andrei Cristea se lasă de fotbal şi îşi începe cariera de antrenor la Poli Iaşi. În ultimele zile a lipsit din cadrul grupului, fiind infectat cu Coronavirus. Altfel, Brănescu şi Popa nu sunt singurii vâlceni care şi-au pierdut antrenorul zilele trecute. La fel s-a întâmplat şi la Craiova, formaţie pentru care evoluează Ştefan Vlădoiu şi Bogdan Vătăjelu. Corneliu Papură a fost pus pe liber după o serie de şapte etape fără victorie. După înfrângerea cu FCSB, din etapa a XIV-a, pentru Craiova au urmat şase remize consecutive, ultima, cu FC Argeş, rezultate care au compromis şansele oltenilor la titlu. În acest moment au 37 de puncte, cu opt mai puţine decât lidera Ligii I, FCSB.