Patru echipe de Liga a II-a, în cursa pentru trofeul câştigat de Chimia Rm. Vâlcea, în 1973

În această săptămână se vor disputa cele patru meciuri din sferturile de finală ale Cupei României. Dintre cele opt echipe care s-au calificat în această fază a competiţiei, patru provin din eşalonul secund. În semifinale sigur va accede măcar una dintre acestea. Aşadar, există şansa ca trofeul Cupei României să ajungă în acest an, după o pauză de câteva decenii, la o formaţie din eşalonul secund. Chimia Rm. Vâlcea a reuşit această performanţă în 1973, după ce, la rejucare, s-a impus cu scorul de 3-0 în faţa celor de Constructorul Galaţi. Duelul s-a repetat ca urmare a faptului că primul meci s-a terminat la egalitate, scor 1-1.
În sferturile de finală ale competiţiei surprizelor, din acest an, au şansa să joace şi mai mulţi fotbalişti vâlceni. Chindia lui Denis Dumitraşcu va înfrunta Craiova lui Vlădoiu şi Vătăjelu, iar Universitatea Cluj, unde este legitimat Victor Dican, va da piept cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, noua echipă a lui Cătălin Pîrvulescu.