Liga 6

Oltul Ioneşti, la prima victorie în Superligă

După două eşecuri consecutive, sâmbătă, 7 septembrie, nou-promovata Oltul Ioneşti 2009 a reuşit să obţină primul succes în eşalonul de elită judeţean. Formaţia pregătită de Valentin Drăguşin şi Florin Telejman s-a impus cu scorul de 4-2 în faţa celor de la Stejarul Vlădeşti. Gazdele au făcut o primă repriză bună, în care au marcat de două ori, prin Nedelcu. Au intrat la pauză cu acest avantaj, de două goluri, însă în debutul părţii secunde, pe un fond de relaxare, s-au văzut egalate. Una dintre reuşitele oaspeţilor a fost din penalti. Ioneştenii nu au dezarmat. Au încercat să revină la timonă şi au reuşit, înscriind de alte două ori. Au mai marcat Tomescu şi acelaşi Nedelcu. Până miercurea viitoare, Oltul Ioneşti e în vacanţă. A acceptat amânarea meciului cu Minerul Costeşti, care ar fi trebuit să aibă loc sâmbătă. În intermediara de pe 18 septembrie, ioneştenii o vor întâlni, pe teren propriu, pe Unirea Tomşani. (S.S.)