Oltul Drăgoeşti, prima echipă care câştigă la Mateeşti. 21 de jucători a avut la dispoziţie Edi Guţă pentru această deplasare

Lupta pentru supremaţie la Liga a V-a este una strânsă. Sunt multe echipe de nivel apropiat. Diferenţa dintre locul 2 şi locul 8, spre exemplu, este de doar trei puncte. Sporting Galicea se află în fruntea ierarhiei. Formaţia coordonată de Lucian Rizoiu (”Băse”) a făcut un singur pas greşit în şase etape, în chiar prima rundă, cu nou promovata Atletic Drăgăşani. O altă nou-promovată, Viitorul Mateeşti, a avut un parcurs perfect în primele patru etape. A câştigat toate puncte puse în joc. În runda precedent, însă, Bogdan Şurlin şi colegii săi au înregistrat prima sincopă. Au pierdut cu 2-0 la Mihăeşti. Duminică, 7 noiembrie, mateeştenii au suferit şi prima înfrângere de pe teren propriu. Oltul Drăgoeşti s-a impus la Mateeşti cu scorul de 2-1. Edi Guţă, antrenorul de la Drăgoeşti, i-a ”aburit” pe adversari înainte de startul partidei, că sunt favoriţi, că au echipă bună şi oricui îi va fi greu să câştige pe terenul lor. Deznodământul a fost favorabil trupei primarului Gheorghe Melente. ”Ne bucurăm pentru a doua victorie consecutivă. Am întâlnit o echipă bună, ştiam că vom avea un meci greu. Am reuşit să deschidem scorul în prima repriză, la jumătatea ei. Andrei Simion a executat perfect o lovitură liberă. Am intrat la pauză cu avantajul minim. Am fost nevoiţi să facem şi schimbări. Doi jucători, Guriţă şi Sorin Constantin, au acuzat probleme medicale. Cu toate acestea, am început bine repriza secundă. Imediat după reluarea jocului am dublat avantajul. După un corner şi o deviere pe spate, Cătălin Diaconeasa a marcat golul 2. Am mai avut 2-3 ocazii să închidem jocul, prin Pariseu, Ciuculete, dar scorul a rămas neschimbat. Gazdele au înscris în prelungiri. Am arătat că ne-am dorit mai mult victoria decât adversarii. Asta a făcut diferenţa. Ne dorim să continuăm pe acest drum. Oricând putem ajunge în faţă. Jucăm acum la Drăgoeşti cu echipa de pe locul 2, Mihăeşti, care are o serie foarte bună de meciuri. Avem două jocuri acasă. Vine şi Sălătrucel la noi. Sper să profităm de avantajul terenului propriu. Important este să fim concentraţi, nu ca la Frânceşti, unde am intrat cu gândul că le dăm 3-4 goluri şi am plecat învinşi”, a spus Eduard Guţă, antrenorul echipei din Drăgoeşti, după succesul cu Mateeşti. De menţionat ar mai fi că la acest joc Oltul a avut la dispoziţie aproape întreg lotul. 21 de jucători au mers la Mateeşti, un adevărat record pentru o partidă desfăşurată în deplasare, la distanţă semnificativă. Mai apar discuţii în astfel de cazuri, supărări din partea celor care nu joacă, dar totul e bine când se termină cu bine, cum a fost şi în această situaţie.