Liga 6

Oltul Dăeşti, două victorii la rând

Deşi nu se mai află în forma din sezoanele de dinainte de pandemie, când spulbera orice adversar, Oltul Dăeşti rămâne una dintre echipele bune din Liga a VI-a. După o remiză şi o înfrângere, Mitică Dorbin şi colegii săi au reuşit să lege două jocuri bune, ambele încheiate cu victorii. Cea mai recentă a fost obţinută la Oteşani. Gazdele s-au luptat pentru a da peste cap calculele hârtiei. AS Oteşani a reuşit de două ori să revină după ce a fost condusă. Sorin Tololoancă a deschis scorul în acest meci după doar 10 minute de joc. Dogaru a restabilit echilibrul după doar cinci minute. La jumătatea reprizei, Dragoş Băjenaru a adus-o din nou pe Dăeşti în avantaj (1-2), transformând o lovitură de pedeapsă. Oaspeţii nu s-au menţinut la timonă. Nicolae Diaconu a egalat la 2. Deny Balaure şi colegii săi nu au apucat să se bucure prea mult de gol. Dăeştenii au trecut din nou în avantaj, golgheterul Bebe Tănase punctând pentru 2-3, scorul pauzei. ”Tabela” a rămas neschimbată până spre final. În ultimele 10 minute s-a mai marcat de alte două ori. Frizerul Răzvan Despa a transformat-o pe Oltul Dăeşti în câştigătoare (2-4). Ultimul gol al partidei a fost trecut în dreptul gazdelor. Ionuţ Purece a redus din diferenţă, scor final: 3-4. Ambele echipe au mai avut câte un gol anulat în acest meci. Oaspeţii nu s-au bazat la Oteşani pe primar, atacantul George Popolan şi nici pe preşedintele clubului din Dăeşti, fundaşul Joe Panait.