Oltchim, la borna 14!

Voina Radu08-8 (1)* la începutul acestei săptămâni, handbalistele pregătite de Radu Voina au învins ultima clasată, pe SCM Craiova, cu scorul de 39-24 şi au ajuns astfel la cea de-a 14 victorie din actualul sezon al Ligii Naţionale

Craiovencele au venit de Ziua Îndrăgostiţilor la Vâlcea precum mielul la tăiat. Conştiente de diferenţa uriaşă dintre ele şi Oltchim, jucătoarele formaţiei din Bănie au încercat doar să aibă o comportare onorabilă în faţa campioanei României. Au reuşit acest lucru cu precădere în prima repriză, pe care au terminat-o chiar mai bine decât campioana Franţei, Metz. Timp de zece minute, jucătoarele echipei din Bănie au ţinut, chiar, formaţia vâlceană la respect. În debutul meciului au avut chiar şi un avantaj de două goluri pe tabelă (scor 1-3, în minutul 5), dar minunea a durat puţin. Treptat, Oltchim a preluat frâiele partidei şi, fără să forţeze, s-a distanţat la un avantaj de trei goluri (7-4 în minutul 14). Craiovencele au uitat să mai înscrie timp de câteva minute şi avantajul gazdelor s-a dublat: 10-4. Han şi compania au revenit, însă, în joc. În minutul 28 nu le despărţeau decât trei goluri de handbalistele pregătite de Radu Voina: 15-12. Chimistele au avut o tresărire de orgoliu şi au apăsat piciorul pe acceleraţie pe final de repriză, încheind primele 30 de minute la scorul de 19-13. Dacă facem o comparaţie între meciul precedent al Oltchim-ului, din Liga Campionilor şi cel cu SCM Craiova, putem spune că gruparea din Bănie s-a descurcat chiar mai bine decât Metz în faţa echipei vâlcene. Franţuzoaicele au înscris 12 goluri în primul mitan în poarta chimistelor, în timp ce echipa din Craiova, ultima clasată din Liga Naţională, a punctat de 13 ori. Debutul reprizei secunde a fost total opus primelor minute din joc. Timp de şapte minute, lanterna roşie a primului eşalon de handbal feminin al ţării n-a găsit breşă prin apărarea vâlceană. Chimistele au profitat de lipsa de eficienţă din atac a oaspetelor şi s-au îndepărtat de gruparea din Bănie. Farcău, introdusă în actul secund pe teren de cei trei antrenori ai campioanei, şi-a intrat repede în mână şi a ajutat Oltchim-ul să ajungă la un avantaj de 11 goluri (24-13, în minutul 36). Diferenţa putea fi chiar de 12 goluri, însă Brădeanu a încercat o execuţie spectaculoasă, un şut din propria jumătate de teren, care a ţintit doar bara porţii adverse. Safta, aruncată şi ea în luptă în partea a doua a întâlnirii cu Craiova, a scăpat de emoţii şi a punctat pentru a doua oară într-un meci oficial al Oltchim-ului. Tânărul pivot chimist a înscris pentru 25-14 şi pentru 26-16 (în minutul 40). Finalul întâlnirii a însemnat o cursă contra-cronometru pentru atingerea cotei de 40 de goluri marcate. Oltchim n-a reuşit nici de această dată să atingă pragul. S-a oprit la 39 de goluri marcate şi a încasat de la echipa din Bănie 24 de goluri, destul de multe, ţinând cont de valoarea acesteia. Pe „hârtie”, SCM Craiova este cea mai slabă echipă din Liga Naţională. Cu doar două victorii obţinute şi 13 înfrângeri, actuala formaţie a Roxanei Han ocupă ultimul loc în primul eşalon handbalistic al ţării şi este practic condamnată la retrogradare. Şansele de a se salva sunt aproape nule pentru echipa din Bănie, care în acest moment se află la şapte puncte distanţă de locul care asigură prezenţa, şi în sezonul viitor, în Liga Naţională.
Pentru Oltchim au înscris în meciul de marţi, 14 februarie, câştigat cu scorul de 39-24, jucătoarele: Ramona Farcău (8 goluri), Ekaterina Vetkova (8 goluri), Iulia Managarova (4), Marija Jovanovic (4), Adriana Nechita (4), Iulia Curea (3), Nicoleta Safta (2), Aurelia Brădeanu (2), Dana Băbeanu (1), Oana Chirilă (1), Adina Meiroşu (1). SCM Craiova a punctat prin: Lazarin (4), Gogoriţă (3), Florica (3), Han (2), Briscan (3), Ilie (1), Apipie (3), Ianasi (2), Mitran (2), Andreea Pătuleanu (1).

Doar Vizitiu nu a înscris dintre jucătoarele trecute pe foaie de echipa vâlceană

Antrenorul Oltchim-ului, Radu Voina, a trecut pe bancă pentru meciul cu SCM Craiova doar 14 jucătoare (Tolnai, Smedescu, Managarova, Curea, Nechita, Farcău, Vetkova, Safta, Jovanovic, Meirosu, Brădeanu, Chirilă, Băbeanu şi Vizitiu). Toate au intrat pe teren în partida de marţi, 14 februarie. În afara celor doi portari, Talida Tolnai şi Mihaela Smedescu, aproape întreg lotul chimist a şi reuşit să puncteze în duelul cu ultima clasată. Excepţie a făcut doar Patricia Vizitiu, care, însă, a şi jucat destul de puţin. Aceasta s-a tamponat la un moment dat de o craioveancă şi a fost scoasă din circuit. A ieşit destul de şifonată din duelul cu handbalista Carmen Ilie. Patty s-a lovit la genunchi şi nu a mai forţat revenirea pe teren.

Roxana Han n-a ieşit din tipar

La revenirea în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, în postura de adversară a formaţiei chimiste, Roxana Han nu a impresionat. Folosită cu precădere în prima repriză, jucătoarea împrumutată de Oltchim până la vară la gruparea din Bănie a punctat doar de două ori împotriva echipei vâlcene. Golurile sale au contat pentru scorul de 10-7 (în minutul 18), în favoarea gazdelor şi apoi pentru 14-11 (în minutul 27).

Roxana Han: „Dacă fetele vor avea acelaşi joc colectiv, ca şi până acum, nu vor avea probleme cu echipa din Muntenegru”

Roxana Han a fost primită cu aplauze în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea în meciul din campionatul intern, desfăşurat la începutul acestei săptămâni, chiar dacă ea s-a aflat în postura de adversară a formaţiei chimiste. Gestul suporterilor echipei vâlcene a bucurat-o pe jucătoarea care acum încearcă să pună umărul la salvarea grupării din Bănie de la retrogradare. „Galeria şi publicul m-au primit foarte frumos aici. Am fost bucuroasă că m-a primit cu braţele deschise şi să mă reîntorc să joc în Sala Sporturilor, chiar dacă împotriva Oltchim-ului. Pot să spun că mă simt foarte bine la Craiova. M-am acomodat repede cu schimbarea. Sunt acasă, sunt şi părinţii mei acolo, cei de la Craiova m-au primit cu braţele deschise, fetele la fel şi în acest condiţii nu avea cum să fie altfel”, a punctat Roxana Han, după meciul pierdut de SCM Craiova în faţa Oltchim-ului. Fosta jucătoare chimistă şi-a mai exprimat şi încrederea că echipa vâlceană va reuşi să câştige şi următorul joc din Champions League. „Partida cu Buducnost este cea mai grea. M-am uitat la meciul pe care l-a avut în runda precedentă echipa din Muntenegru. Aceasta a făcut o primă repriză destul de slabă, dar a revenit şi a câştigat categoric. Fetele noastre sunt, însă, într-o formă foarte bună şi cred că dacă vor avea acelaşi joc colectiv, ca şi până acum, nu o să aibă probleme. Sincer, duminică anticipez o victorie a Oltchim-ului”, a mai spus Han.

Două foste chimiste în poarta formaţiei din Bănie

În afară de Roxana Han, alte două foste chimiste au jucat împotriva Oltchim-ului pentru SCM Craiova. Este vorba despre portarii Ildiko Kerekes Barbu, care a avut o comportare bună în prima parte a meciului şi despre tânăra Florentina Şerban, jucătoare formată de antrenoarea de la CS Chimia, Nicoleta Lazăr. De precizat ar mai fi şi faptul că, în afara celor trei foste chimiste, în lotul ultimei clasate se mai regăsesc şi două jucătoare care provin de la Centrul de Excelenţă de la Rm. Vâlcea. Este vorba despre Ana Apipie şi Andreea Ianăşi.

Florentina Şerban şi-ar dori la Oltchim

Tânăra portăriţă din lotul echipei din Craiova, Florentina Şerban, jucătoare formată în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea de Nicoleta Lazăr, a declarat la finalul meciului de marţi, 14 februarie, că şi-ar dori ca în viitor să poată evolua pentru echipa de Liga Naţională din oraşul său. „Am avut emoţii, jucând în oraşul meu şi în sala în care am crescut, dar a fost încurajator pentru mine să revin aici. Suntem doi portari de la Vâlcea în lotul echipei din Craiova şi cred că e de ajuns. Mi-aş dori ca în viitor să pot să joc pentru Oltchim, în faţa suporterilor de aici. Cine nu şi-a dori acest lucru?”, a spus Florentina Şerban.

Dinu, Ardean, Manea şi Ozel, menajate

Radu Voina a preferat să păstreze în tribună pentru meciul cu SCM Craiova cinci jucătoare. Portarii Luminiţa Dinu şi Sanela Knezovic au luat loc în tribună la partida cu ultima clasată din Liga Naţională. De asemenea, nu s-a mizat nici pe Valentina Ardean şi turcoaica Yeliz Ozel, menajate pentru meciul cu Buducnost, de la finele acestei săptămâni. Tot pe margine a fost lăsată şi Oana Manea, căpitanul grupării chimiste, care în meciul precedent, cu Metz, a riscat pentru a fi pe teren. Ea a acuzat probleme medicale săptămâna trecută, însă a dorit cu tot dinadinsul să fie pe teren în prima partidă a anului din Champions League. Pivotul Oltchim-ului n-a jucat cu SCM Craiova, însă va fi, cu siguranţă, pe teren, duminică, 19 februarie, când campioana României va da piept, tot la Vâlcea, cu echipa campioană a Muntenegrului, Buducnost Podgorica.