Volei

Ultimul sfert, înca o data fatidic

Rapid Bucureşti – CET Govora 63-61

Ultimul sfert, încă o dată fatidic

În ultima rundă din sezonul regulat al Diviziei A de baschet feminin, CET Govora s-a deplasat pentru un meci deosebit de important în Capitală, acolo unde-a întâlnit Rapid Bucureşti, într-o confruntare care însemna de fapt totul sau nimic pentru fetele pregătite de Doru Moise şi Mihai Toma. Doar victoria le putea scăpa pe vâlcence de „urgia Biandra Târgovişte” în sferturile de finală ale play-off-ului. Gazdele au început mai bine jocul, au condus în permanenţă, având-o pe Daniela Cioacă în prim-plan (aleasă la final şi MVP-ul meciului), iar primul sfert l-au încheiat în avantaj (22-16). Nu era totul pierdut, iar tehnicienii vâlceni le-au dat permanent încredere jucătoarelor că pot să revină. Revirimentul a apărut, iar CET Govora a câştigat sfertul al doilea cu 20-17, astfel că la pauza mare a meciului, bucureştencele nu mai aveau decât trei puncte avans (49-46). Şi după revenirea de la vestiare, vâlcencele şi-au păstrat constanţa, au recuperat din handicap, iar înaintea ultimului sfert se aflau la conducere (58-57). Sub presiune, baschetbalistele de la CET Govora, între care s-a remarcat încă o dată Ana Maria Mezaroş, au capotat încă o dată în ultimul sfert şi au cedat cu 63-61. Au punctat pentru gruparea vâlceană: Ana Maria Mezaroş (19 puncte), Silvia Ondreikovics (17), Loredana Cătănoiu (14), Cristina Duma (10) şi Magda Moise (1). Au mai jucat: Janina Simionca şi Adina Pop.

Dorin Vlad: „Puteam câştiga!”

„A fost un meci pe care-l puteam câştiga. Gazdele au condus în prima jumătate a partidei, la un moment dat chiar la opt puncte diferenţă, dar după pauză ne-am revenit şi am fost în avantaj. Am avut un punct în plus faţă de adversare la finele sfertului al treilea, iar apoi trei puncte în ultimele zece minute de joc, dar am cedat pe final. Un joc cu o încărcătură nervoasă fantastică la care fetele noastre nu au rezistat până la final!”, a mărturisit dezamăgit preşedintele echipei CET Govora, Dorin Vlad, după ce a acuzat arbitrajul prestat de Gabriel Dima şi Bedir Sefer.