Volei

Returul a început prost pentru CET Govora

EŞEC / În runda inaugurală a celei de-a doua părţi a campionatului, formaţia antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a fost înfrântă în Bănie, de CSM „U” Craiova, cu scorul de 72-66

Echipa de baschet feminin CET Govora a început cu stângul returului Diviziei A, fiind înfrântă în Bănie, de CSM „U” Craiova, cu scorul de 72-66, la capătul unei partide extrem de echilibrate, care a avut parte de un final electrizant. Formaţia antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a trebuit să părăsească terenul învinsă, deşi s-a aflat la cârma jocului mai mult de trei sferturi din meci.

Chiar şi în condiţiile în care pe teren nu s-au aflat două dintre piesele de bază din tur („stranierele” Latinovic şi Rus), fetele de la CET Govora au început bine meciul din Bănie. Astfel, la finele primului sfert, echipa vâlceană conducea cu scorul de 27-18 şi se părea că antrenorul Mihai Toma găsise antidotul pentru o trupă adversă întărită foarte mult în pauza competiţională, atunci când la Craiova au fost legitimate două jucătoare de lot naţional (Cristina Ciocan şi Alexandra Cutaş). Din păcate, angrenajul a început să scârţâie serios din al doilea sfert, atunci când elevele lui Liviu Manea au recuperat din handicap. La pauză, CET Govora avea totuşi trei puncte în plus peste echipa gazdă: 41-38. Meciul a fost la fel de crâncen şi după ce echipele au revenit de la vestiare. Craiovencele au profitat de uşoara degringoladă din rândul echipei vâlcene şi au restabilit egalitatea la finele celui de-al treilea sfert (53-53). Ultimele 10 minute de joc au fost incendiare. Din păcate, vâlcencele au trebuit să facă faţă nu doar jucătoarelor adverse, ci şi „fluieraşilor” Ciulin şi Ghizdăreanu, care au dat o mână importantă de ajutor, prin deciziile luate, pentru ca echipa gazdă să se detaşeze în învingătoare. Rând pe rând, lotul echipei vâlcene s-a subţiat, nu mai puţin decât patru jucătoare fiind eliminate pentru câte 5 faulturi. În aceste condiţii, jucătoarelor pregătite de Mihai Toma le-a fost imposibil să reziste până la final. În minutul 37, CSM „U” Craiova a preluat conducerea şi a reuşit să se impună cu scorul de 72-66.

„Pregătirea fizică a lăsat de dorit!”

Rezultatul negativ de la Craiova, dar şi evoluţia câtorva dintre jucătoarele pe care le pregăteşte, l-a nemulţumit pe antrenorul Mihai Toma. „Am ratat foarte mult, iar pregătirea fizică a jucătoarelor a lăsat din nou de dorit. Am rezistat doar în primul sfert şi puţin din al doilea, după care am picat”, a spus Toma la final. Echipa vâlceană are în continuare meciuri extrem de grele de jucat, iar poziţia pe care CET Govora a terminat turul (4) va fi foarte greu să fie menţinută.

„Arbitrii ne-au tocat mărunt”

Prestaţia arbitrilor Marius Ciulin (Constanţa) şi Vlad Ghizdăreanu (Bucureşti) l-a iritat la maxim pe antrenorul Mihai Toma. Echipa vâlceană a fost sancţionată cu 32 de faulturi (faţă de cele doar 21 cu câte au fost penalizate gazdele) şi a încheiat meciul din Bănie cu patru jucătoare descalificate pentru câte cinci greşeli personale: Marijana Ivovic, Raluca Ungureanu, Georgeta Ştefan şi Irina Borş. În plus, alte două jucătoare au fost de asemenea foarte aproape de a fi eliminate, acumulând câte 4 faulturi personale (Janina Simionca şi Florina Diaconu). „Era foarte greu să rezistăm până la capăt în condiţiile în care arbitrii ne-au tocat mărunt”, s-a exprimat Toma la finalul partidei.

Campioana şi-a respectat blazonul

COŞMAR / BC ICIM Arad a izbutit să câştige în Sala Traian şi să spulbere speranţele baschetbalistelor CET Govora, care visau un loc în careul de aşi al Diviziei A
CET Govora este departe de evoluţiile bune din tur, atunci când formaţia vâlceană a izbutit să fie superioară multor grupări din Divizia A, printre care s-a numărat şi vicecampioana LMK Sf. Gheorghe, înfrântă categoric în Sala Traian. Sâmbătă, 7 februarie, deţinătoarea titlului naţional din sezonul trecut, BC ICIM Arad, a reuşit să se impună în faţa echipei antrenate de Mihai Toma. Din cauza acestui rezultat negativ, Florina Diaconu şi compania a ratat posibilitatea de a reveni pe locul 4, poziţie pe care oficialii clubului o vizau la începutul sezonului.
Deşi nici una dintre cele două echipe nu a reuşit să se detaşeze decisiv în primul sfert, ambele au oferit puţinilor spectatori prezenţi în Sala Traian un veritabil recital al aruncărilor de 3 puncte, duelul dintre Janina Simionca şi Eniko Tarţa fiind adjudecat, la limită, de arădeancă (3-2). Chiar şi în aceste condiţii, CET Govora avea să câştige totuşi primul sfert (26-22) şi să-şi păstreze intacte şansele de a învinge campioana ediţiei trecute. Mai mult decât atât, în minutul 15, vâlcencele s-au desprins la 35-27, iar ulterior chiar la 38-29. Graţie unei serii fantastice (4 aruncări de 3 puncte), la care aceeaşi Eniko Tarţa a fost numărul 1, BC ICIM Arad s-a menţinut însă în joc. La 42-41, cu 44 de secunde înainte de finalul partidei, disperat de lejeritatea în apărare a elevelor sale, Mihai Toma s-a văzut nevoit să ceară time-out. Imediat după aceea, Florina Diaconu a înscris ultimele puncte ale sfertului secund (o aruncare şi o „liberă”), iar scorul la pauză a fost favorabil echipei vâlcene: 45-41.
Din al treilea sfert, echipa arădeană şi-a adus aminte că deţine încă titlul de campioană naţională şi a început să joace din ce în ce mai bine, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Alte trei aruncări de la distanţă ale jucătoarelor pregătite de Dan Moraru au egalat situaţia (50-50) şi le-au făcut pe vâlcence să-şi piardă concentrarea. BC ICIM Arad a profitat din plin de acest lucru şi s-a detaşat la 57-50 (minutul 26). Replica nu a întârziat să apară: două coşuri de 3 puncte ale Ralucăi Ungureanu au renăscut speranţele în tabăra vâlceană, dar după ce au egalat (59-59) govorencele nu au mai avut puterea să întoarcă şi soarta meciului. Formaţia vizitatoare a încheiat cel de-al treilea sfert în avantaj: 65-63. Primele trei minute din al treilea sfert au stat sub semnul echilibrului (67-67), însă, încet-încet, arădencele au pus stăpânire pe joc şi s-au desprins la 74-67 în minutul 36. Eliminarea Florinei Diaconu pentru cinci greşeli personale, produsă în minutul 37, a turnat şi mai mult plumb în picioarele vâlcencelor, care au cedat complet iniţiativa, iar rezultatul consemnat la final este edificator în acest sens: 84-74 pentru BC ICIM Arad.

„Am pierdut în faţa unei echipe mai bune”

„Am pierdut în faţa unei echipe mai bune decât noi în acest moment. Săptămâna trecută, din motive financiare, am renunţat la două jucătoare importante din lot, aşa că pe undeva înfrângerea este oarecum normală. Totuşi, efortul depus de fetele care au intrat pe teren merită însă apreciat”, s-a exprimat la finele partidei Dorin Vlad, preşedintele de la Clubului Sportiv CET Govora acuzând în special lipsa unor rezerve de valoare, capabile să facă faţă la cel mai înalt nivel în Divizia A.

Veşnicele rezerve au arătat ce pot!

În condiţiile în care echipa vâlceană a renunţat chiar în preziua meciului la serviciile „stranierelor” Latinovic şi Rus, antrenorul Mihai Toma a încercat să dea credit şi veşnicelor rezerve de până acum: Janina Simionca, Irina Borş, Marijana Ivovic şi Georgeta Ştefan. Acestea s-au străduit să joace bine, însă nu au reuşit întotdeauna să se ridice la pretenţiile antrenorului şi la nivelul unui asemenea meci.
Punctele echipei CET Govora au fost marcate: Florina Diaconu (16), Janina Simionca (16), Milena Krstajic (14), Raluca Ungureanu (13), Marijana Ivovic (7) şi Irina Borş (8). Pentru BC ICIM Arad au înscris: Eniko Tarţa (22 puncte), Elisabeth Pavel (22), Daniela Bucică (16), Anita Meszaros (14), Bianca Urban (7) şi Kine Kane Fatou (3).

Deplasare dificilă la Sf. Gheorghe

RĂZBUNARE / După ce au pierdut duelul cu campioana en-titre, baschetbalistele de la CET Govora se deplasează la Sf. Gheorghe, acolo unde covăsnencele vor să-şi revanşa după umilinţa suferită în tur, în Sala Traian
CET Govora a început cât se poate de rău returul Diviziei A, cele două înfrângeri suferite săptămâna trecută spulberând speranţele oficialilor clubului vâlcean, care îşi doreau o clasare pe primele patru locuri la finele sezonului. Situaţia devine cu atât mai rea cu cât sâmbătă, 14 februarie, elevele soţilor Toma şi-ar mai putea „adăuga” încă un eşec în palmares: la Sf. Gheorghe, acolo unde CET Govora pleacă din postura victimei sigure, chiar dacă în tur, la Rm. Vâlcea, scorul a fost favorabil jucătoarelor pregătite de Mihai Toma, care s-au impus cu 63-45. „Nu avem pretenţii de a câştiga la Sf. Gheorghe, ştim care ne e valoare, dar ne dorim o prestaţie onorabilă, s-a exprimat preşedintele Dorin Vlad înaintea partidei din această săptămână.

Vicecampioana a beneficiat de clemenţa federaţiei

LMK Sf. Gheorghe a beneficiat recent de clemenţa federaţiei în cazul meciului cu Sportul Studenţesc, la care gruparea din Covasna s-a prezentat fără a avea tricouri de joc şi pe care, în primă instanţă, l-a pierdut la „masa verde” cu scorul de 20-0. Conducerea FRB a decis ca partida să se rejoace, lucru care s-a şi întâmplat la începutul returului. Pe 27 ianuarie 2009, cele două echipe s-au întâlnit în Sala ANEFS din Bucureşti, acolo unde LMK Sf.  Gheorghe a învins, aşa cum era de aşteptat, mai mult decât categoric cu scorul de 109-38. Vicecampioana din sezonul trecut şi-a adăugat astfel două puncte importante în cont şi păstrează şanse reale pentru a se clasa la finele sezonului regulat pe podiumul Diviziei A.

Amânare sau devansare?

Programul încărcat pe care handbalistele de la Oltchim îl au în această perioadă coincide, ca număr de jocuri, cu cel al echipei de baschet feminin CET Govora. Primele probleme în acest sens vor apărea săptămâna viitoare, mai precis miercuri, 18 februarie, atunci când fetele lui Mihai Toma ar trebui să dispute în Sala Traian meciul cu CSM Satu Mare, din cadrul etapei a 17-a a Diviziei A. „În principiu, este clar că nu avem unde juca acest meci din cauza suprafeţei speciale întinsă în Sala Traian pentru meciurile de handbal ale Oltchim-ului din Liga Campionilor. Ne-am fi dorit ca partida să fie amânată sau să o jucăm în altă sală din Râmnic, dar nu am primit acceptul federaţiei. Singura şansă de a evolua este aceea ca suprafaţa să fie totuşi ridicată în cursul zilei de miercuri şi montată la loc joi”, a spus antrenorul Mihai Toma.