Volei

Înca un meci cu o suta de puncte înscrise pentru echipa lui Cristian Achim

În Divizia B de baschet masculin,

Încă un meci cu o sută de puncte înscrise pentru echipa lui Cristian Achim

Cea mai valoroasă şi mai spectaculoasă formaţie din seria a II-a a Diviziei B, SCB CSŞ Rm. Vâlcea, a jucat sâmbătă, 4 martie, în Sala „Traian”, o nouă partidă din actualul sezon. Adversara elevilor lui Cristian Achim a fost gruparea Energia Rovinari, mult prea slabă pentru a face faţă până la final iureşului comandat de tânărul tehnician vâlcean. Nici nu se putea altfel, pentru că se ştie, baschetbaliştii noştri nu au cunoscut încă în actualul campionat gustul amar al înfrângerii. Totuşi, gorjenii au avut un prim sfert de meci admirabil, în care-au izbutit să joace de la egal la egal cu echipa vâlceană, la un moment dat fiind chiar în avantaj. După 21-21 la capătul primelor 10 minute de joc, Cristian Achim a pus serios la treabă „artileria grea”, iar din acest moment fiecare sfert ce a urmat le-a revenit vâlcenilor, pentru că Gabriel Hallai, Lucian Călin, Rareş Paşca, Vasile Ştefan şi Dragoş Andrei au făcut tot ce-au vrut cu bieţii jucători de la Rovinari, îmbinând destul de perfect spectacolul cu eficacitatea. A fost mai întâi 23-10 în sfertul al doilea, apoi 31-25 în cel de-al treilea şi în fine 32-13 în ultimele 10 minute ale confruntării. O victorie aşadar mai mult decât clară (107-69) şi un alt meci în care băieţii de la SCB CSŞ Rm. Vâlcea depăşesc suta de puncte înscrise. În plus, vâlcenii au excelat şi la un alt capitol, al aruncărilor libere, acolo unde-au avut un procentaj al reuşitelor de sută la sută (13 din 13), de-a dreptul uluitor. În acest meci, cei mai buni marcatori ai formaţiei noastre au fost Gabriel Hallai (26 puncte), Rareş Paşca (20) şi Dragoş Andrei (20).

„Am avut un prim sfert de partidă mai dificil, pentru că băieţilor a început să le fie foarte greu să se concentreze din start, când ştiu că oricum o să învingă până la urmă. A fost totuşi un meci mai slăbuţ al nostru, dar la o victorie cu 38 de puncte diferenţă nu se pot face deloc reproşuri, ci dimpotrivă”, ne-a declarat antrenorul Cristian Achim. La finele acestei săptămâni, tot sâmbătă, pe 11 martie, vâlcenii merg la CS Marcelo Bene Calafat, iar scorul realizat cu Energia Rovinari poate fi îmbunătăţit radical pentru că doljenii sunt mult inferiori valoric până şi faţă de trupa din Gorj. Nicolae CIUCESCU