FotbalDiverse

O vâlceancă, în sferturile Ligii Campionilor! A arbitrat pe Stadio Olimpico, în fața a 40.000 de spectatori, meciul dintre Roma și Barcelona

Arbitrul vâlcean Iulia Demetrescu a primit o nouă delegare de top. Și-a completat palmaresul internațional cu un meci în sferturile Ligii Campionilor de fotbal feminin. A fost o experiență unică, extraordinară. Marți, 21 martie, a arbitrat pe Stadio Olimpico, din capitala Italiei, confruntarea-șoc dintre Roma și Barcelona. A fost record de prezență pe stadion. 40.000 de spectatori au asistat la meci. Partida s-a încheiat la scorul de 0-1. Iulia Demetrescu le-a avut, la linie, pe Petruța Iugulescu și Mihaela Țepușă. Din brigada acesteia au mai făcut parte alți doi arbitri de top ai României, Ovidiu Hațegan și Horațiu Feșnic, delegați pentru camera VAR. Al patrulea oficial a fost din Portugalia. Tot marți, Bayern a trecut de Arsenal cu același scor: 1-0. Lyon – Chelsea și Paris – Wolsburg sunt celelalte dueluri din sferturile Ligii Campionilor. Returul este programat săptămâna viitoare. Finala Ligii Campionilor de fotbal feminin va avea loc pe 3 iunie, pe stadionul PSV, din Eindhoven, Olanda. La cât de mult a evoluat în ultimii ani, Iulia poate spera la un meci și mai tare de la feminin. După cum se cunoaște, în vara acestui an va arbitra la Campionatul Mondial de fotbal feminin pentru senioare din Australia și Noua Zeelandă. Felicitări!