Liga IVFotbal

Momente de panică la Vlădeşti! Ştefan Răcăreanu şi-a pierdut cunoştinţa

Pentru mulţi superstiţioşi, 13 reprezintă un număr malefic, aducător de rele. Pentru fotbalistul Ştefan Răcăreanu, cifra 13 a fost considerată tot timpul una norocoasă. Are 13 în numărul de la maşină, dar şi pe tricoul cu care joacă. Duminică, 10 septembrie, nu a mai avut, însă, noroc. La debutul ca jucător pentru echipa pe care o şi antrenează, AS Băile Olăneşti, Ştefan Răcăreanu a avut cumpănă. În minutul 13, la scorul de 1-0 pentru trupa din staţiune, Răcăreanu a căzut ca secerat. A rămas inert, la pământ. Asistenta medicală Simona Balaban a intervenit prompt, pentru a-i acorda primele îngrijiri medicale. Deşi şi-a pierdut iniţial cunoştinţa, Ştefan şi-a revenit în simţiri, însă nu a mai continuat partida. A mers la spital, pentru investigaţii mai amănunţite. Se pare că totul a plecat de la oboseală. Cu o seară înainte fusese la un eveniment festiv, apoi duminică dimineaţa a mai fost implicat şi în alte activităţi, care l-au epuizat. Efortul depus în primele minute pe terenul de la Vlădeşti, în meciul cu Galicea, i-a slăbit şi mai mult organismul, care a cedat. Nu a fost singurul incident produs în acest meci, de la Vlădeşti, dintre AS Băile Olăneşti şi Sporting Galicea. În repriza secundă a întâlnirii, a fost nevoie din nou de intervenţia asistentei medicale. După un duel cu un adversar, Bobi Oprea a ieşit de pe teren sângerând. Involuntar, „Neamţu’” Văduva l-a lovit în nas, într-o zonă sensibilă. După vreo 5 minute de repaus, acesta a revenit, însă, pe teren. În ceea ce priveşte jocul, AS Băile Olăneşti a reuşit să câştige toate cele trei puncte puse în joc. A fost 5-4 pentru gazde. Duma a deschis scorul în minutul 4, apoi, în minutul 33, Ştefan Ene a majorat avantajul celor de la Băile Olăneşti la 2-0. Galicea nu a jucat deloc rău, însă a plătit tribut numeroaselor ratări din situaţii clare. Trupa lui Costică Bălteanu a redus din handicap în minutul 56, prin Văduva, care a surprins apărarea gazdelor printr-o execuţie perfectă, dintr-o lovitură liberă, dar cinci minute mai târziu a fost din nou prinsă pe picior greşit de un atac rapid al gazdelor. Acelaşi Ştefan Ene a punctat pentru echipa lui Răcăreanu şi a dus scorul la 3-1. Imediat, tot Ene, a marcat pentru 4-1 şi jocul părea încheiat. În minutul 71, s-a făcut 4-2. Oaspeţii au beneficiat de un penalti, pe care Predescu l-a transformat precis. Nu a durat, însă, mult şi gruparea din staţiune a marcat şi ea, din nou. Bobi Oprea a înscris în minutul 80 pentru 5-2. Suspansul s-a menţinut până la final. În minutul 84, Predescu a redus din handicap, iar apoi, în minutul 89, Becu a marcat pentru 5-4. Aşa s-a şi încheiat confruntarea, deşi oaspeţii prinseseră curaj că pot scoate măcar un egal la Vlădeşti. Cam aşa s-a scris istoria unui meci între două dintre cele mai bune echipe din Seria Nord a Ligii a IV-a. În etapa viitoare, AS Băile Olăneşti, lideră în acest moment, va juca în deplasare, la ACS Vâlcea Sport, în timp ce Sporting Galicea o va întâlni, pe teren propriu, pe AS Buneşti.