Minerul Costești a suferit cea mai drastică înfrângere din Liga a III-a și poate chiar din istoria clubului

Vestea că au șanse mari să se salveze de la retrogradare, după modificarea regulamentului de către FRF, pare să-i fi deconectat și mai mult pe jucătorii echipei din Costești. Sâmbătă, 10 aprilie, Minerul a suferit cea mai drastică înfrângere din Liga a III-a și poate chiar din istoria clubului. A pierdut cu scorul de 8-0 partida din Zăvoi, cu Măgura Cisnădie, echipa de pe locul 2. Primul gol al oaspeților a fost, de fapt, un autogol, al lui Preoteasa. După pauză, oaspeții s-au distrat la Vâlcea. Au înscris la foc automat și și-au îmbunătățit considerabil golaverajul. Stăteau foarte bine în defensivă. Aveau doar 12 goluri primite (a doua cea mai bună apărare din serie), toate în tur. În 2021, portarul Măgurei nu a scos niciodată mingea din propria poartă. În atac, însă, sibienii nu au excelat. Măgura înscrisese de 14 ori în 14 partide. La Vâlcea, au mai înscris pentru Cisnădie, în afara de Proteasa: Bărbuleț, Kenneth, Stelea, Luca, Tomuța, Velașcu, Cosovan. Gazdele nu s-au bazat, în acest joc, pe Vladu, Nicolaescu, Zotică, Casoni și Ciprian Vlădoi.

Minerul Costești: Vlădoi – Mazilu, M. Diaconescu, Proteasa, Păun, Marinescu, Trașcă, Vlad, R. Negoiță, Pașoi, Mihalcea. Au mai jucat: Preda, Rădulescu, D. Negoiță, Pușcatu, Zanfir (revenit după o pauză lungă).