Liga 6Fotbal

Milosteanu a debutat cu gol la FC Băbeni

De curând și-a reluat pregătirile și FC Băbeni. Antrenamentele au fost făcute pe teren redus, la sintetic, însă antrenorul Iulică Dincă își dorește ca din această săptămână să se mute pe terenul principal din Băbeni. Până la o decizie clară din partea autorităților cu privire la începerea competițiilor, programul de pregătire nu va fi încărcat. Va cuprinde un antrenament și un joc amical, în fiecare săptămână. Băbenarii au avut deja un prim meci de verificare, cu Sporting Galicea. L-au câștigat cu scorul de 3-2. Trupa lui Costel Gaiță a condus cu 1-0 și 2-1, însă elevii lui Iulică Dincă au forțat pe final și au reușit să-și apropie victoria.

”A fost un prim meci de pregătire. S-a cunoscut faptul că venim după o pauză mai lungă. S-au făcut multe greșeli, dar încet-încet, încercăm să ne punem pe picioare. Eu sunt sceptic în privința șanselor de reluare a campionatului. Nu cred că vom începe, deși ne dorim. Dacă se vor accepta, totuși, acele teste rapide, nu știu câte echipe și le vor permite. Iar ca să începi un campionat cu 5-6 echipe, nu prea îi văd rostul. Dar rămâne să așteptăm și să ne pregătim, în speranța că vor veni vremuri mai bune. Pentru noi e mai greu acum să reformăm echipa și pentru că am pierdut 8 jucători importanți. Aldescu s-a lăsat (sau așa mi-a spus mie, că e profesor de sport la Sibiu și nu mai are timp să vină la fotbal), Fuiorea, Freddy Dumitru, Văcaru, Voicu și Vali Neacșu s-au dus la Sparta. Nu e ușor să reclădești o echipă, dar încercăm să acoperim locurile lăsate libere de cei care au plecat. Am avut câțiva jucători noi la această partidă de verificare, cu Galicea. Milosteanu a fost și el alături de noi. A jucat în repriza secundă și chiar a marcat”, a spus antrenorul echipei FC Băbeni, Iulică Dincă, după testul cu Galicea. În afară de Milosteanu, pentru FC Băbeni au mai marcat în acest joc Cazan și Emil Zaharioiu, dintr-un șut frumos, de la 25-30 de metri.