Liga IIILiga 6Fotbal

AS Milcov – Viitorul Dăești 2-0. Campioana Vâlcii a ratat promovarea în Liga a III-a

AS Milcov – Viitorul Dăești 2-0 (FINAL)

Viitorul Dăești a ratat promovarea în Liga a III-a, după un meci în care a fost depășită clar, la capitolele determinare și ambiție, de campioana județului Olt.

Așa cum se cunoaște, partida din tur s-a încheiat cu un scor alb, 0-0. Vâlcenii au ratat atunci un penalti, în minutul 41, prin Andrei Fistogeanu.

Minutul 88 – Contraatac trei contra unu al echipei gazdă, mingea a ajuns la experimentatul Gabriel Precup, care l-a învins pe Marius Vlădoi cu un șut la colțul lung: 2-0.

Minutul 87 – Ocazie rarisimă de 2-0 pentru AS Milcov! Ionuț Iordache a scăpat pe contraatac, a ajuns singur cu portarul Marius Vlădoi, care a respins miraculos șutul expediat din 8 metri.

Minutul 85 – Viitorul Dăești atacă în valuri, încercând să marcheze golul egalizator, care i-ar duce pe vâlceni în Liga a III-a.

Minutul 80 – Marian Filipoiu a pătruns în careul celor de la AS Milcov, dar a șutat slab, pe jos, de la 12 metri, în brațele portarului advers.

Minutul 75 – O nouă schimbare la Viitorul Dăești: Andrei Pătrănoiu (accidentat) i-a lăsat locul pe teren lui Marius Vlad.

Minutul 70 – Cosmin Ursu face cea de-a treia schimbare: a ieșit George Neacșu, a intrat Eduard Pușcatu. Pe teren, meciul a devenit din ce în ce mai spectaculos, se joacă pe contre, cu ocazii la ambele porți, dar jucătorilor le lipsește precizia la finalizare.

Minutul 59 – George Neacșu a trimis mingea în bara laterală, dar a fost semnalizat în poziție de ofsaid.

Minutul 52 – Schimbare la Viitorul Dăești: Bogdan Preda a fost înlocuit cu Andrei Pătrănoiu.

Minutul 47 – AS Milcov a deschis scorul după un șut de la 20 de metri al lui Florin Tudor. Mingea a fost deviată de Andrei Fistogeanu și s-a dus în vinclu, lăsându-l fără replică pe portarul Marius Vlădoi: 1-0.

SCOR LA PAUZĂ: 0-0.

Minutul 45+1 – Claudiu Simion a șutat din 8 metri, din întoarcere, dar mingea a fost deviată în corner de un apărător al echipei gazdă.

Minutul 44 – Lovitură liberă pentru Viitorul Dăești, din unghi, lateral dreapta: mingea șutată de Andrei Fistogeanu a fost respinsă de sub transversală de portarul Victor Turieanu.

Minutul 35 – George Neacșu s-a trezit cu mingea la 16 metri, fiind talonat doar de un fundaș al Milcovului, dar a șutat defectuos, „ca la rugby”, mult peste transversală.

Minutul 30 – AS Milcov a avut două ocazii de gol la rând. Prima oară, Marius Vlădoi a respins în corner un șut pe jos al lui Ionuț Iordache. Apoi, Nicolae Ioniță a trimis cu capul peste poartă mingea centrată de la colțul terenului.

Minutul 20 – Marian Filipoiu a scăpat spre poarta adversă și a fost faultat la marginea careului de 16 metri. Vâlcenii au cerut eliminarea fundașului de la AS Milcov, dar arbitrul nu i-a arătat acestuia decât un cartonaș galben. Laurențiu Nicolaescu a executat slab lovitura liberă de la 18 metri, în zidul adversarilor.

Minutul 15 – În primul sfert de oră, fiecare dintre cele două echipe au expediat câte un șut pe poartă (gazdele prin Ionuț Iordache, iar oaspeții prin Bogdan Preda), dar portarii au fost la post.

Minutul 7 – Schimbare forțată la Viitorul Dăești: Adrian Naciu s-a accidentat și a fost înlocuit de Marian Filipoiu.

Minutul 1 – AS Milcov a început cu același „unsprezece” de start din tur, în timp ce la Viitorul Dăești s-a produs o modificare față de meciul de la Fedeleșoiu: Marian Chiripuș este titular în defensivă.

Echipele de start:

AS MILCOV: Victor Turieanu – Marian Burcea, Petruț Căpraru, Florin Tudor (cpt), Cristian Preda, Ionuț Ciurea, Gabriel Precup, Nicolae Ioniță, Ionuț Iordache, Florin Marin, Ionuț Amza. Antrenor – Ionuț Tache.

VIITORUL DĂEȘTI: Marius Vlădoi – Cătălin Moldoveanu, Laurențiu Nicolaescu, Marian Chiripuș, Andrei Fistogeanu (cpt), Ionuț Cosma, Bogdan Preda, Dumitru Schinteie, Adrian Naciu, Claudiu Simion, George Neacșu. Antrenor – Cosmin Ursu.

………………………………………………………………..

În această după amiază, la Slatina, va avea loc meciul retur al barajului de promovare în Liga a III-a, dintre AS Milcov și Viitorul Dăești.

În partida tur, de la Fedeleșoiu, campioanele județelor Vâlcea și Olt au terminat la egalitate (0-0), astfel că elevii lui Cosmin Ursu au două șanse din trei (remiza și victoria) pentru a accede în eșalonul superior.

Hai Vâlcea! Hai Dăești!

Urmărește LiveText, pe site-ul ARENA VÂLCEANĂ, desfășurarea meciului de la Slatina, începând cu ora 17.30.