Liga NationalaHandbal

Meci de coșmar la Cisnădie! SCM a pierdut pentru a doua oară în Liga Florilor

Eșecul cu Gyor din Liga Campionilor pare să le fi demoralizat pe handbalistele SCM-ului mai mult decât s-ar fi așteptat cineva. La revenirea într-un meci oficial, după înfrângerea suferită în fața campioanei Europei, handbalistele pregătite de Florentin Pera nu au convins. Au avut un joc de coșmar în partida rămasă restanță din etapa a XVI-a, cu Măgura Cisnădie, în care nu au condus niciodată. Gruparea sibiană a dictat ritmul pe tot parcursul confruntării. La început, jocul a fost echilibrat. Gazdele au deschis scorul, vâlcencele au egalat. Apoi, elevele lui Weber au mărit ecartul la două goluri, dar SCM a revenit. A fost 4-4, apoi 6-4 pentru Măgura. Norgaard a redus din diferență (6-5). Au urmat cinci minute de secetă pe tabelă, în dreptul Vâlcii. Da Silva, de două ori, Glibko și Lopez au fost total neinspirate pe faza ofensivă. Sibiencele nu au profitat. Au înscris doar o dată în acest timp. În minutul 15, s-a restabilit echilibrul. Lopez a punctat pentru 7-7. Golul egalizator nu a adus descătușare în tabăra campioanei, care a continuat să dezamăgească în atac. Timp de 11 minute, ”municipalele” s-au comportat ca niște amatoare în faza ofensivă. De această dată, gazdele au profitat și s-au distanțat la patru goluri: 11-7 (minutul 25). Măgura a încheiat repriza cu un avans de trei goluri (13-10), deși a ratat, pe final, două lovituri de la 7 metri (apărate de Diana Ciucă).

Liscevic, singura ”floare” din ”grădina” lui Pera

În partea  secundă nu s-a produs schimbarea dorită în jocul SCM-ului, care continuat să comită greșeli pe bandă rulantă. Ratări din situații clare, mingi la adversar, multă precipitare. Pera a avut o singură jucătoare care a părut să fie cu gândul la meci, pe Liscevic (9 goluri), însă cu o floare nu se face primăvară. Campioanele parcă au fost legate de mâini și de picioare. Pe lângă toate acestea, au mai avut și alte piedici, câteva decizii ale cuplului international Stancu/Năstase care au stârnit confuzie și nemulțumire. În aceste condiții, deznodământul nu a surprins. Rezultatul final a fost favorabil Măgurei, care s-a impus în fața liderei Ligii Florilor cu scorul de 25-22. Pentru Vâlcea, eșecul de la Cisnădie a fost al doilea din acest acest sezon. În acest moment, SCM se află la egalitate de puncte cu CSM București, dar înfrângerea suferită la Cisnădie (formație pe care, pe 15 ianuarie, o învinsese în Cupă cu 28-17) poate cântări mult în economia luptei pentru titlul de campioană. (S.S.)