Liga VFotbal

Meci cu opt goluri și cinci eliminări, la Ionești! ”Florinel Coman” a egalat golgheterul la zi din Liga a V-a

Oltul Ionești a pierdut un singur meci în turul Ligii a V-a, la Șirineasa. Sâmbătă, 1 aprilie, a venit vremea celei de-a doua confruntări dintre cele două formații. Gazdele au câștigat derby-ul rundei categoric, cu 7-1. Este pentru a patra oară în acest retur când înscriu șapte goluri într-un meci. În runda inaugurală, elevii lui Iulică Dincă au câștigat cu 6-1. Au 34 de goluri în cinci partide. În ciuda rezultatului, jocul cu Șirineasa a fost tensionat. S-au acordat și cinci cartonașe roșii. Primul, pe finalul primei reprize, după golul 3 al gazdelor. Ucă i-a adus pe ioneșteni în avantaj, Marinescu a dublat diferența, iar ”Neamțu” Văduva a dus scorul la 3-0. Oaspeții au protestat la decizia arbitrului asistent de a valida acest ultim gol al reprizei și s-au ales cu un cartonaș roșu. Tudor, Rizoiu și dubla lui Alex Burtoi, alias Florinel Coman, au decis meciul în partea secundă. Gazdele au mai avut, pe final, un gol anulat, al lui Ciucă, dar și o bară a lui Gabi Dincă. Fiul antrenorului a fost aproape să înscrie pentru al treilea meci consecutiv. În ceea ce-l privește pe ”Mbappe Coman”, dubla acestuia l-a adus pe picior de egalitate cu golgheterul la zi din Liga a V-a, Manea, de la Voicești. Burtoi are 20 de goluri.

”Sunt foarte mulțumit de evoluția echipei și de rezultat. Ne așteptam la un meci greu, ținând cont de ce s-a întâmplat în tur. A fost un meci cu încărcătură. Oaspeții au venit motivați. Au încercat mici șicane de la început. Au venit în echipament negru știind că și noi avem la fel. Am schimbat, am trecut peste moment. Au fost montați, determinați, au jucat mai dur. Au rămas în inferioritate pe finalul primei reprize. Apoi, în partea secundă, după o altercație, Ucă, de la noi și un adversar au fost eliminați. Apoi, după golul lor de 3-1, au încercat să ia mingea rapid din poartă. Ștefan, fundașul nostru central, un copil de 17 ani, nevinovat, a primit cartonașul roșu, fiind confundat probabil cu un alt jucător. I s-a spus că a împins adversarul, dar el nu a avut nicio treaba cu faza. Am primit și eu un galben, pe bancă, pentru că i-am reproșat arbitrului o fază. Cei de la Șirineasa au mai avut un roșu, cred că pentru două galbene. Deci noi două, iar ei trei. Nu intru în detalii despre arbitraj. Nu-mi stă în caracter, chiar dacă în tensiunea meciurilor mai spun una sau alta. La meci a fost prezent și domnul primar Constantin Neagoie. I-a plăcut ce a văzut și ne-a felicitat pentru rezultat. Îi mulțumim pentru condițiile pe care ni le oferă”, a declarat antrenorul ioneștenilor, Iulică Dincă, după ce Oltul și-a luat revanșa cu Șirineasa.