Meci cu 6 goluri, în Treapt! Cozia a revenit în două rânduri după ce a fost condusă de Flacăra

Liga a III-a s-a încheiat pentru anul 2022 cu un derby județean. Sâmbătă, pe stadionul din Treapt, a doua clasată, Flacăra, a înfruntat echipa de pe 8, pe Cozia Călimănești. A fost un joc deschis, cu multe ocazii, chiar spectaculos. S-au marcat șase goluri. Echipa din Călimănești, deși outsider, a reușit să facă un nou joc bun, în ciuda numeroaselor absențe. Fără Marian Chiripuș, căpitanul Alexandru Ștefan, Proteasa, Bîrziche, a scos un punct din acest duel, în condițiile în care a și fost condusă în două rânduri. A avut puterea să revină și să demonstreze încă o dată că merită să rămână în cel de-al treilea eșalon.

Debutul partidei a fost favorabil gazdelor. În minutul 11 s-a produs și deschiderea scorului. Ovidiu Popescu a marcat din punctul cu var. Penalty-ul a fost acordat pentru jucarea mingii cu mâna. Părea să fie un galop de sănătate pentru Flacăra. În minutul 13, ”cocoșii” și-au dublat avantajul. Pintilie a înscris cu capul după un corner executat de Gabi Precup. Golurile primite nu au turnat plumb în ghetele fotbaliștilor lui Vasile Ilinca. Cozia a replicat. Mazilu a redus din diferență în minutul 22 dintr-un șut de la aproape 20 de metri. A fost meciul lui. După o altă ocazie importantă a horezenilor, ratată de Adi Popa, căruia i s-a opus portarul Borz, Mazilu a egalat, după o fază similară celei de la primul gol. 2-2 indica tabela în minutul 40. Finalul reprizei a adus, însă și golul 5. Formația pregătită de Adi Popa și Marian Deaconescu a revenit la timonă prin reușita lui Stanciu. Scorul putea căpăta proporții și mai mari. Precup a avut două ocazii mari, însă nu a reușit să le valorifice și Flacăra a intrat la pauză cu un avantaj minim (3-2).

În partea secundă, ritmul a fost ceva mai scăzut. Ghighilicea a fost aproape de egalare, apoi Dușmanu a avut golul 4 în picior, dar scorul a rămas neschimbat. Până în minutul 65, când decarul Raul Horumbă a restabilit echilibrul cu un șut în forță, de la 18 metri. Finalul partidei nu a mai adus nimic pe tabelă. S-a terminat 3-3. Flacăra a căzut un loc după această remiză. Vacanța o prinde, însă, pe podium, la doar trei puncte de lidera, Alexandria. Are trei puncte peste Dăești, aflată pe locul 5. Mai sunt trei etape din sezonul regular, în care orice se poate întâmpla. Ideal ar fi ca atât Horezu, cât și Dăești, să intre în play-off.

În ceea ce o privește pe Cozia, există perspective bune. Trupa pregătită de Vasile Ilinca încheie anul pe locul 8, cu 16 puncte în 15 meciuri, la egalitate cu Universitatea Craiova 2, echipa de pe 7, și la cinci puncte în fața următoarei clasate, Costești.

Flacăra Horezu: Păușescu – Pintilie, Mocioacă, Bărbuți, A. Ivan – Precup, Ov. Popescu – A. Stanciu, Dușmanu (Dobrescu 72), Trașcă (R. Dinu 78) – A. Popa.

Cozia Călimănești: Borz – Dobrin, Duca, Kelemen (Zotică 46),  Al. Chiripuș, Bornea – Ghighilicea, Mazilu, Horumbă – Marinaș (Rădoi 89), Sîrbu.