Marinel Mazilu & Co. au câştigat duelul nou-promovatelor

AS PIETRARI – AS MIHĂEŞTI 2-3

Duelul nou-promovatelor din Seria Nord, dintre AS Pietrari şi AS Mihăeşti, care a avut loc duminica trecută, pe terenul echipei din comuna primarului Nicolae Moraru, a fost adjudecat de formaţia vizitatoare, cu scorul de 3-2. Victoria de la Pietrari a evidenţiat faptul că Marinel Mazilu & Co. şi-au refăcut la timp moralul după eşecul nescontat din etapa precedentă, când au fost învinşi surprinzător, pe teren propriu, de Posada Perişani (2-5). De această dată, „roata norocului” s-a întors în favoarea lor, iar după ce au fost conduşi cu 2-0, mihăeştenii au marcat de trei ori la rând şi au plecat de la Pietrari cu toate cele trei puncte puse în joc. Golurile învingătorilor au fost semnate de Florin Ştefan, Mădălin Bărzăgeanu şi Dumitru Stanca. Altfel, interesant este şi faptul că AS Pietrari a punctat de fiecare dată în startul celor două reprize, în minutele 2 şi 47, al doilea gol fiind înscris din penalti.
„A fost un meci frumos, de genul «care pe care». Nici noi, nici ei, nu am ţinut prea mult să ne apărăm, ci am jucat deschis. A rezultat astfel un fotbal de calitate, iar fiecare dintre echipe putea să câştige. În prima repriză, au fost ocazii la ambele porţii, dar noi am fost mai buni după pauză, când ne-am mobilizat mai atent în apărare şi am fructificat şansele pe care ni le-am creat în atac. Nu se poate spune că ne-am reabilitat prin această victorie după eşecul cu Posada Perişani. Aceea a fost o înfrângere pe care n-o vom putea uita. E bine măcar că ne-am recuperat pasivul pe care l-am acumulat atunci la «adevăr». În ceea ce priveşte obiectivul, mai sus de locul 6 e clar că nu putem să fim, deoarece deasupra se află doar echipe unde se investesc bani serioşi, au jucători plătiţi cu salarii, pe când la noi nimeni nu câştigă vreun leu din fotbal, cu excepţia faptului că îi cinstim cu câte o bere şi le oferim câte o masă după fiecare meci, prin grija primarului Constantin Bârzăgeanu şi a sponsorilor care ne sunt aproape”, ne-a spus Marinel Mazilu, antrenorul-jucător al echipei din Mihăeşti.

Fratele mai mic l-a bătut pe fratele mai mare

Dincolo de rivalitatea care s-a născut între cele două echipe încă din sezonul trecut, când amândouă au evoluat în Liga a V-a, meciul de la Pietrari a scos în prim-plan şi un duel interesant între doi fraţi. Este vorba de portarul „Fifi” Bălan (de la AS Mihăeşti) şi de fundaşul „John” Bălan (de la AS Pietrari). „De când joacă fotbal, ei au fost mereu în aceeaşi echipă, numai acum e altfel. În vară, am fost aproape să-l luăm şi pe fratele lui «Fifi», dar i-am spus că nu pot să-i asigur postul de titular şi a ales să meargă la Pietrari. Meciul de la Pietrari a fost unul al orgoliilor, din mai multe puncte de vedere, nu doar al duelului dintre cei doi fraţi. În primul rând, pentru că anul trecut, ne-am bătut împreună cu ei pentru promovare din Liga a V-a, iar apoi pentru că în ambele echipe evoluează mai mulţi jucători care în sezonul precedent au fost colegi în Liga a IV-a, la AS Căzăneşti. La AS Pietrari, au mers vreo patru jucători, plus antrenorul Iulian Dincă, iar şapte sunt acum la noi”, a menţionat Marinel Mazilu, care a lăudat apoi prestaţia portarului „Fifi” Bălan: „Ne-am acoperit foarte bine buturile, după plecarea lui Ion Beldiman, titularul de anul trecut. «Fifi» ne ajută foarte mult, etapa trecută, cu Posada Perişani, a apărat un 11 metri, acum a fost pe minge la penaltiul lor, iar în minutul 87, a scos un şut greu de la vinclu”. (N.C.)