Maricanu`, gol de la 30 de metri, Fisto`, din propria jumătate de teren

După înfrângerea cu Cozia și sincopa de la Brezoi (2-2), FC Păușești Otăsău s-a ”răzbunat” în etapa a X-a pe Oltețul Alunu 2016, formație care își strânge greu jucătorii în deplasare, mai ales atunci când joacă sâmbăta. Și acum s-a întâmplat la fel. Fără mulți titulari (printre alții au lipsit Buliman și ”Bujie” Codin), Alunu a venit la meci pentru a onora competiția, cu speranțe mici într-un rezultat bun. FCPO a profitat de situație și a obținut o victorie la scor, cu 11-1. Apărarea oaspeților a cedat pentru prima dată în minutul 10. Oltețul a fost surprinsă la o fază fixă, un corner. Fistogeanu a venit din spate, pe centrare, și a împins balonul cu capul în plasă. Imediat, în minutul 14, Maricanu` (Filipoiu) l-a văzut ieșit dintre buturi pe portarul advers și a marcat spectaculos, cu un lob, de la peste 30 de metri. Oaspeții au avut reacție. Olaru a fost aproape să reducă din diferență. Până la urmă, s-a făcut 2-1. Dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Emi Birăruți a trimis balonul pe centru, pe sub zid, direct în plasă. Portarul Marian Neață a fost surprins. La puțin timp după ce mingea a fost repusă în joc, Alunu a rămas în inferioritate numerică. Mingea a depășit fundașul, ”Jucărie” (Marius Popa) a profitat, a scăpat singur, a depășit și portarul (Cosmin Codin), care, în lipsa altor variante, l-a ținut pe adversar. A fost sancționat cu cartonaș roșu. S-a acordat și lovitură de pedeapsă, transformată de Filipoiu: 3-1. Ultimul gol al primei reprize a fost o ”bijuterie”. Vișan, din apropiere de linia de margine, a trimis balonul la vinclu. Din bară a ricoșat în poartă: 4-1.

În partea secundă s-a jucat ca la antrenament. Formația pregătită de Ovidiu Barbu a mai punctat de șapte ori. Aldescu, Filipoiu, de alte două ori, Ghilă, Fistogeanu și juniorul în vârstă de 17 ani, Ionuț Motrună, au făcut ca diferența să fie la final de 10 goluri. Motrună a realizat hattrick-ul. ”Fisto” a marcat primul și ultimul gol. În minutul 90, căpitanul gazdelor a avut o execuție de superbă, din propria jumătate de teren, peste toți jucătorii, peste portar, sub transversală.