Liga NationalaHandbal

Măgura Cisnădie, o ”nucă tare” pentru SCM. ”Municipalele” s-au desprins pe final

Rănită după eșecul suferit în Liga Campionilor, în fața formației CSM București, SCM Rm. Vâlcea a revenit miercuri, 10 martie, pe teern. Pentru prima dată în acest sezon, în Liga Florilor, a jucat acasă, în Sala ”Traian”. Adversară i-a fost Măgura Cisnădie, formație care nu a impresionat în campionat, până acum, dar care a dovedit și în anii trecuți că poate fi o ”nucă tare”, capabilă să dea peste cap planurile oricărei echipe. În trecutul nu foarte îndepărtat, Vâlcea a simțit pe pielea ei lipsa de concentrare în fața trupei sibiene. Și de această dată formația pregătită de Alexandru Weber și-a vândut scump pielea. Prima repriză a fost echilibrată. În primele șapte minute, ritmul a fost dictat de gruparea din Cisnădie. Elevele lui Florentin Pera au trecut pentru prima dată la timonă în minutul 8, Florica aducând echipa de la poalele Capelei în avantaj (4-3). În minutul 10, Vâlcea și-a dublat avantajul, dar oaspetele au restabilit echilibrul în minutul 16. Din nou, campioana României a ratat foarte mult, din situații clare. Elena Voicu a fost îngerul păzitor din poarta sibiencelor. Pe parcursul primei reprize, gazdele au avut chiar și o lovitură de la 7 metri ratată. Liscevic a avut șansa de a mări avantajul SCM-ului la trei goluri (în minutul 13), însă mingea a fost prinsă de Voicu. Pe final de primă repriză, în minutul 28, Voicu a fost scoasă definitiv din joc, după ce a oprit neregulamentar un contraatac al Vâlcii, ce o avea la finalizare pe Marta Lopez. Voicu a primit cartonașul roșu și pe cel albastru. ”Municipalele” au terminat primele 30 de minute în avantaj, grație unui gol înscris în ultima secundă de Iryna Glibko: 15-14.

Vâlcencele s-au întors de la vestiare la fel de lipsite de concentrare la finalizare. A ieșit Voicu, dar le-a dat bătăi de cap Alexandra Prodan, pe care handbalistele SCM-ului nu au reușit să o învingă în primele șase minute de la reluare. Alt portar pe care ”municipalele” îl fac mare! Asta în timp ce ai noștri nu au oferit încredere, dintre buturi. În 9 minute, gazdele au marcat doar două goluri, în timp ce oaspetele au preluat conducerea și chiar au mărit ecartul la două goluri: 17-19. Motiv pentru Florentin Pera să ceară time-out. În minutul 43, SCM a egalat la 21, prin Fernandez. A fost startul revirimentului. S-a dus la două goluri în față, dar Cisnădie nu a cedat. În minutul 51, tabela indica tot egalitate: 24-24. Glibko a readus Vâlcea în avantaj, iar apoi, când ne ardea buza mai tare, Ciucă a apărat. Au urmat două ratări din situații clare, ale lui Gonzalez și Tătar, iar apoi o lovitură de la 7 metri, transformată de Glibko, care a mărit diferența la două goluri: 26-24. În minutul 56, la 27-25, Ciucă a avut din nou o intervenție providențială. Apoi, Florica, cu o nouă evoluție bună după cea din meciul cu București, a dus avantajul Vâlcii la trei goluri (28-25). În minutul 59, diferența era chiar de patru goluri. Oaspetele au marcat la ultima fază. Partida s-a încheiat la scorul de 30-27 pentru SCM Rm. Vâlcea, care scapă, astfel, cu bine, deși cu emoții, de un adversar dificil. În etapa viitoare din Liga Florilor, formația pregătită de Florentin Pera va juca, la Baia Mare, cu HC Zalău. Până atunci, mai are returul din Liga Campionilor, cu CSM București (sâmbătă, 13 martie).

În acest meci, pentru SCM au înscris: Florica (6 goluri), Glibko (5), Lopez (4), Gonzalez (4), Aardahl (4), Liscevic (3), Minevskaja (2), Fernandez (2).

Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Gjorgjijevska, cu 10 goluri. Au mai înscris: Tătar (3), Radojevic (3), Lisewska (3), Blazevic (3), Bardac (2), Abed Kader (1), Predoi (1), Ianași (1).    FOTO: Facebook SCM Ramnicu Valcea – Handbal Feminin