Liga IVFotbal

Mădulari, cu un pas în finala Cupei! Bălțățeanu, gol la vinclu, de la 25 metri! Săraru, autorul unui hattrick

CS Mădulari este la 90 de minute distanță de finala Cupei României. Miercuri, 11 mai, vicelidera din Liga a IV-a a trecut la pas, în turul semifinalelor, de Lotru Brezoi. Partida, care s-a disputat pe terenul formației din comuna administrată de primarul Daniel Dimulescu, s-a terminat la scorul de 4-0 în favoarea gazdelor. Mădulari a deschis scorul după jumătatea primei reprize. Sică Bălțățeanu a marcat spectaculos, dintr-un șut la vinclu, de la 25 de metri. Leo Săraru a stabilit scorul pauzei, după un assist al lui Mihăilă. În partea secundă, Săraru Jr. a mai punctat de alte două ori. Gruparea coordonată de Marian Nicolae, Mihai Hăloiu și Georgel Stanciu este mare favorită la calificarea în ultimul act. Brezoienii au șanse spre zero să mai întoarcă soarta acestei duble. Ar trebui să câștige cu 5-0, ceea ce e aproape imposibil.

”Nu am avut un meci ușor cu Brezoi. Au echipă bună, pasează bine, practică un fotbal de calitate. A fost un joc mai echilibrat decâ o arată scorul. Felicitări, băieților, pentru această victorie! Nu trebuie, însă, să ne considerăm deja în finală. Mai avem returul. Avem prima șansă, dar să așteptăm și partida de la Brezoi. E clar că ne dorim să jucăm finala, care va fi prima din istoria clubului nostru, în Cupa României. Până la returul cu Brezoi, programat pe 4 iunie, ne concentrăm pe campionat. Avem meciuri grele. Am văzut că se încearcă tot felul de strategii cu scopul de a ne destabiliza, că vine la noi antrenorul de la Călimănești, plus alți jucători. Nu este nimic adevărat. Avem drumul nostru. Mizăm de continuitate. Scopul acestor zvonuri este de a ne distrage atenția și a crea tensiuni, confuzii”, a declarat Mihai Hăloiu, după meciul tur, din semifinalele Cupei, cu Lotru Brezoi.