Lotru Brezoi a avut de ”lucru”! Trei reprize la Moreni, două la Vlădeşti, alta la poalele Ţurţudanului, în doar două zile

Fotbaliştii de la Lotru Brezoi şi-au petrecut minivacanţa de Rusalii pe teren. Sâmbătă, un lot format din 16 jucători şi foste glorii ale fotbalului de la poalele Capelei au făcut deplasarea la Moreni, pentru întâlnirea de tradiţie cu Flacăra. În minutul 90, vâlcenii conduceau cu 6-4. Pentru ca partida să continue frumos şi după ultimul fluier, gazdele au revenit miraculos şi s-au impus cu scorul de 7-6. Pentru Lotru Eugen Dulcea a realizat hattrick-ul, Remus Burcuş – dubla, iar un alt gol a fost înscris de juniorul Alex. A treia repriză a fost cea mai solicitantă. Brezoienii au găsit greu drumul spre casă. Nu au avut timp de odihnă. Sau cel puţin trei dintre ei. După ce sâmbătă au fost pe teren la Moreni, duminică Dan Naum, Remus Burcuş şi ”Moşu” Adrian Corotchi au fost nevoiţi să completeze primul 11 la meciul de la Vlădeşti, din penultima etapă a Ligii a IV-a. Cei mai mulţi dintre juniorii pe care s-au bazat până acum erau plecaţi în vacanţă şi au apărut, astfel, nume relativ noi la prima echipă dintre tinerii clubului. Chiar şi într-o formulă uşor diferită de cea obişnuită, Lotru a câştigat confruntarea cu Stejarul. 2-6 s-a consemnat la final. ”Bizonul” George Cîrstoiu a deschis scorul. Rizoiu a egalat la jumătatea reprizei. Teodorescu şi iar Cîrstoiu au stabilit scorul pauzei: 1-3. În partea secundă au mai marcat, pentru oaspeţi, Teodorescu, portarul Mira (care a evoluat ca vârf) şi Cirican. La gazde a mai înscris Cristi Zotică, dintr-o lovitură liberă. Naum, Burcuş şi Corotchi au avut, în total, vreo şase reprize de fotbal şi extra, în două zile. S-au refăcut, însă, deja, iar sâmbătă, 10 iunie, vor a patra victorie consecutivă, ca să încheie sezonul cum şi-au propus. Minerul Berbeşti le va fi adversară, la Brezoi. În privinţa duelului de tradiţie, cu Moreni, a rămas ca Lotru să încerce să-şi ia revanşa, la poalele Ţurţudanului, pe 8 iulie.