Acasă Liga I LIGA I (SEZON 2020-2021)

LIGA I (SEZON 2020-2021)

25
0

Etapa a XII-a

• Vineri, 4 decembrie:
FC Voluntari – Academica Clinceni 3-3 (2-2)
Au marcat: I. Gheorghe (25 – pen., 90+3), Achim (33 – pen.) / A. Bilali (10), E. Cebotaru (14), R. Rusescu (89)
FC Argeş – Dinamo 0-1 (0-1)
A marcat: J. Camara (7)

• Sâmbătă, 5 decembrie:
Sepsi Sf. Gheorghe – FC Botoşani 2-2 (0-1)
Au marcat: Mitra (55), Dimitrov (90+5) / Tîrcoveanu (36), Keyta (53)
FCSB – UTA Arad 3-0 (0-0)
Au marcat: D. Man (pen. 76), Fl. Coman (90), D. Olaru (90+2)

• Duminică, 6 decembrie:
Viitorul – Hermannstadt _-_
*) amânat; focar de COVID-19 în tabăra sibienilor
Poli Iaşi – CFR Cluj 0-2 (0-1)
Au marcat: C. Deac (14, 78 – pen.)

• Luni, 7 decembrie:
Astra Giurgiu – Chindia Târgovişte 0-0
Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş 3-1 (2-0)
Au marcat: Cicâldău (2), Ofosu (38), Bărbuţ (58) / N. Dumitru (50)

Clasament

1. FCSB 12 10 0 2 34-12 30p.
2. Universitatea Craiova 12 8 1 2 17-6 28p.
3. CFR Cluj 12 7 3 2 14-6 24p.
4. Sepsi Sf. Gheorghe 12 5 5 2 17-12 20p.
5. Academica Clinceni 12 5 5 2 14-9 20p.
6. UTA Arad 12 4 5 3 12-14 17p.
7. Viitorul Constanţa 11 4 4 3 17-15 16p.
8. Chindia Târgovişte 12 4 3 5 7-9 15p.
9. FC Voluntari 12 4 2 6 17-19 14p.
10. Gaz Metan Mediaş 12 4 1 7 18-20 13p.
11. FC Botoşani 12 3 4 5 17-19 13p.
12. Dinamo Bucureşti 12 3 3 6 13-14 12p.
13. FC Hermannstadt 11 2 5 4 11-16 11p.
14. Politehnica Iaşi 12 3 1 8 12-31 10p.
15. Astra Giurgiu 12 2 3 7 11-20 9p.
16. FC Argeş 12 2 3 7 10-19 9p.

• Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape), iar locurile 7-16 vor continua în play-out (manşă unică, în total 9 etape).
• Locul 3 din play-off va juca baraj cu câştigătoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în cupele europene.
• Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

Etapa a XIII-a

• Vineri, 11 decembrie:
FC Botoşani – Astra Giurgiu (Ora 18.00)
Dinamo – Poli Iaşi (Ora 20.30)

• Sâmbătă, 12 decembrie:
Academica Clinceni – FC Argeş (Ora 12.30)
Gaz Metan Mediaş – Sepsi (Ora 17.00)
Chindia – Viitorul (Ora 19.30)

• Duminică, 13 decembrie:
Hermannstadt – FC Voluntari (Ora 18.15)
CFR Cluj – FCSB (Ora 21.00)

• Luni, 14 decembrie:
UTA Arad – Universitatea Craiova (Ora 20.30)