Liga a II-a
LIGA A II-A / SERIA A II-A
Restanţă din etapa a XVIII-a
• Sâmbătă, 2 aprilie
ALRO Slatina – ACS MU Poli Iaşi 3-0 (1-0)
Au marcat: Precup (3), Stoica (57), Dulcea (59)
Rezultatele etapei a XIX-a
• Sâmbătă, 2 aprilie
CSM Rm. Vâlcea – CS Mioveni 0-2 (0-1)
Au marcat: Claudiu Ionescu (11), Gabriel Enache (68)
Unirea Alba Iulia – Arieşul Turda 0-0
UTA Arad – Gaz Metan CFR Craiova 2-1 (1-1)
Au marcat: Adrian Voiculeţ (6, 83) / Mitroi (18)
FC Argeş – Petrolul Ploieşti 0-1 (0-0)
A marcat: Cataramă (60)
• Duminică, 3 aprilie
ACS MU Poli Iaşi – FC Bihor 0-2 (0-0)
A marcat: Adrian Mărkuş (55, 77)
ALRO Slatina – Mureşul Deva 5-1 (4-0)
Au marcat: Ene (14, 30), Gabriel Precup (18 – penalti), Popescu (32), Cr. Dulcea (67) / Ad. Borza (70)
FC Silvania – Voinţa Sibiu *) 0-3
*) neprogramat
ACU Arad – a stat
Programul etapei a XX-a
• Vineri, 8 aprilie / Ora 16.30
Voinţa Sibiu – Unirea Alba Iulia _-_
• Sâmbătă, 9 aprilie / Ora 11.00
FC Bihor – CSM Rm. Vâlcea _-_
Arieşul Turda – UTA Arad _-_
Gaz Metan CFR Craiova – FC Argeş _-_
Mureşul Deva – ACSMU Poli Iaşi _-_
• Duminică, 10 aprilie / Ora 12.00
Petrolul Ploieşti – ALRO Slatina _-_
ACU Arad – FC Silvania *) 3-0
*) neprogramat
CS Mioveni – stă
Clasament
1. FC Bihor 19 12 3 4 28-13 39p. (+12)
2. Voinţa Sibiu 18 10 7 1 21- 6 37p. (+10)
3. Petrolul Ploieşti 18 12 1 5 32-18 37p. (+13)
4. CS Mioveni 19 10 5 4 22-13 35p. ( +5)
5. ALRO Slatina 19 10 4 5 32-17 34p. ( +7)
6. ACS MU Poli Iaşi 19 9 3 7 28-21 30p. ( 0)
7. UTA Arad *) 19 10 3 6 37-30 21p. ( +6)
8. Arieşul Turda 18 5 6 7 13-17 21p. ( –6)
9. FC Argeş 19 6 3 10 20-26 21p. ( –9)
10. Gaz Metan Craiova 18 5 5 8 22-25 20p. ( –7)
11. CSM Rm. Vâlcea 19 6 2 11 22-27 20p. (–13)
12. Mureşul Deva 19 5 5 9 20-26 20p. ( –7)
13. Unirea Alba Iulia 19 5 4 10 15-26 19p. (–11)
14. ACU Arad 18 4 4 10 12-26 16p. (–11)
15. FC Silvania 19 3 1 15 9-42 10p. (–17)
*) UTA Arad a fost penalizată cu 12 puncte de către FRF şi FIFA
**) Minerul Lupeni s-a retras din campionat după etapa a VI-a, iar rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate
***) FC Silvania Şimleu Silvaniei s-a retras din campionat la finele turului şi va pierde toate partidele din retur cu 3-0
Golgheteri
• 15 goluri – Adrian Voiculeţ (UTA Arad)
• 12 goluri – Adrian Mărkuş (FC Bihor)
• 8 goluri – Alin Popa (FC Argeş), Gabriel Precup (ALRO Slatina), George Ţucudean (UTA Arad)
• 7 goluri – Constantin Budescu (Petrolul Ploieşti), Daniel Opriţa (Petrolul Ploieşti)
• 6 goluri – Laurenţiu Boroiban (Gaz Metan CFR Craiova), Zeno Bundea (ACU Arad), Claudiu Ionescu (CS Mioveni)
• 5 goluri – Roberto Ayza (CS Mioveni), Dan Balauru (CSM Rm. Vâlcea), Adrian Borza (Mureşul Deva), Iulian Popa (Voinţa Sibiu), Mircea Neguţ (Voinţa Sibiu), Tony (ex-Arieşul Turda), Patrian Trifu (Gaz Metan CFR Craiova)
• 4 goluri – Eugen Beza (Voinţa Sibiu), Alexandru Capătă (UTA Arad)