Acasă Liga II LIGA A II-A

LIGA A II-A

1824
0

Etapa a XXIX-a

• Miercuri, 12 aprilie:
Dunărea Călăraşi – Olimpia Satu Mare        2-0 (2-0)
Au marcat: Cristian Puşcaş (23), Bogdan Danciu (28)

• Joi, 13 aprilie:
Chindia Târgovişte – FC Braşov            4-0 (2-0)
Au marcat: Dragoş Pătru (29), Cristian Cherchez (36, 47 – primul din penalti), Alin Nisipeanu (79)

• Vineri, 14 aprilie:
CS Baloteşti – Luceafărul Oradea            2-1 (1-1)
Au marcat: Paul Antoche (36), Claudiu Herea (71) / Marius Matei (24)
Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni        1-0 (0-0)
A marcat: Costel Roşu (58)
Foresta Suceava – Metalul Reşiţa            2-1 (0-0)
Au marcat: Cornel Căinari (68), Ionuţ Mihălăchioaie (90+4) / Valeriu Lupu (88)
ASU Poli Timişoara – CS Afumaţi            2-1 (2-0)
Au marcat: Carol Taub (7), Ştefan Blănaru (42, penalti) / Marian Vlada (74, penalti)

• Sâmbătă, 15 aprilie:
UTA Bătrâna Doamnă Arad – Sepsi OSK Sf. Gheorghe    2-1 (1-1)
Au marcat: Alin Gligor (6, penalti), Adrian Petre (67) / Mame Seydina Issa Thiaw Lahi (12)
Unirea Tărlungeni – Juventus Bucureşti *)        0-3
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
CSM Rm. Vâlcea – CS Mioveni *)            0-3
*) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
ACS Berceni – Şoimii Pâncota *)
*) neprogramat; ambele echipe s-au retras din campionat

Clasament

1. Juventus Bucureşti        26   21   3     2   56-11   66p.
2. Sepsi OSK Sf. Gheorghe        26   15   5     5   45-24   51p.
3. CS Mioveni            26   15   5     6   38-18   50p.
4. UTA Bătrâna Doamnă Arad     26   15   5     6   45-26   50p.
5. FC Braşov                26   14   7     5   42-27   49p.
6. Chindia Târgovişte        26   15   2     9   45-26   47p.
7. Olimpia Satu Mare        26   12   5     9   35-29   41p.
8. Dacia Unirea Brăila        26   12   4   10   32-30   40p.
9. Foresta Suceava            26   11   3   12   42-45   36p.
10. Dunărea Călăraşi            26     9   8     9   32-33   35p.
11. Luceafărul Oradea        27   10   4   13   34-30   34p.
12. CS Afumaţi            26     9   5   12   29-30   32p.
13. Academica Clinceni        26     9   3   14   35-52   30p.
14. CS Baloteşti            25     7   6   12   32-44   27p.
15. ASU Poli Timişoara        26     7   6   13   33-46   27p.
16. CSM Rm. Vâlcea    *)        26     4   6   16   16-46   18p.
17. Metalul Reşiţa            26     5   1   20   26-58   16p.
18. Unirea Tărlungeni **)        26     2   5   19   15-57     9p.

*) Echipa CSM RM. VÂLCEA s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va pierde toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
**) Echipa UNIREA TĂRLUNGENI s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va pierde toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
**) Echipa UNIREA TĂRLUNGENI este penalizată cu 2 puncte de Comisia de Disciplină şi Etică din cadrul FRF

• Echipa ŞOIMII PÂNCOTA a fost exclusă din campionat după etapa a XIII-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.
• Echipa ACS BERCENI s-a retras din campionat după etapa a XVI-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.

• Echipele clasate pe locurile 1 şi 2 vor promova direct în Liga I.
• Echipa clasată pe locul 3 va disputa un baraj (tur-retur) pentru promovare în Liga I, cu echipa clasată pe locul 12 în Liga I.
• Echipa clasată pe locul 16 va retrograda în Liga a III-a

Golgheteri
• 26 goluri – Remus Chipirliu (Juventus Bucureşti)
• 25 goluri – Attila Hadnagy (Sepsi OSK Sf. Gheorghe)
• 23 goluri – Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă Arad)
• 16 goluri – Cristian Cherchez (Chindia Târgovişte)
• 14 goluri – Claudiu Herea (CS Baloteşti), Marius Matei (Luceafărul Oradea / ex-Foresta Suceava)
• 12 goluri – Sergiu Arnăutu (Luceafărul Oradea), Vasile Buhăescu (Juventus Bucureşti)
• 11 goluri – Ştefan Blănaru (ASU Poli Timişoara), Cristian Neguţ (Chindia Târgovişte), Vasile Pop (Olimpia Satu Mare), Marian Vlada (CS Afumaţi)
• 10 goluri – Bogdan Rusu (Foresta Suceava)
• 9 goluri – Robert Buduroi (Metalul Reşiţa), Georgian Honciu (Chindia Târgovişte)
• 8 goluri – Marius Coman (Academica Clinceni), Dumitru Muntean (Olimpia Satu Mare), Costel Roşu (Dacia Unirea Brăila)

Etapa a XXX-a

• Vineri, 21 aprilie:
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – ASU Poli Timişoara    (Ora 16.00)

• Sâmbătă, 22 aprilie:
CS Afumaţi – CS Baloteşti                (Ora 11.00)
Juventus Bucureşti – UTA Bătrâna Doamnă Arad    (Ora 11.00)
Metalul Reşiţa – Dacia Unirea Brăila        (Ora 11.00)
CS Mioveni – Foresta Suceava            (Ora 12.00)

• Duminică, 23 aprilie:
Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi        (Ora 11.00)
FC Braşov – CSM Rm. Vâlcea *)            3-0
*) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni *)        3-0
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
Luceafărul Oradea – Stă
Stă – Chindia Târgovişte

Etapa a XXXI-a

• Marţi, 25 aprilie:
UTA Bătrâna Doamnă Arad – Olimpia Satu Mare    (Ora 17.00)

• Sâmbătă, 22 aprilie:
ASU Poli Timişoara – Juventus Bucureşti        (Ora 15.00)
Metalul Reşiţa – Academica Clinceni        (Ora 17.00)
Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea        (Ora 17.00)
Foresta Suceava – FC Braşov            (Ora 17.00)
Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni            (Ora 17.00)
CS Baloteşti – Sepsi OSK Sf. Gheorghe        (Ora 17.00)

• Duminică, 23 aprilie:
Unirea Tărlungeni – Dunărea Călăraşi *)        0-3
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
CSM Rm. Vâlcea – Şoimii Pâncota
*) neprogramat; ambele echipe s-au retras din campionat
Stă – CS Afumaţi

Etapa a XXXII-a

• Sâmbătă, 29 aprilie:
CS Afumaţi – Chindia Târgovişte            _-_
CS Mioveni – Metalul Reşiţa                _-_
Dunărea Călăraşi – UTA Bătrâna Doamnă Arad    _-_
FC Braşov – Dacia Unirea Brăila            _-_
Juventus Bucureşti – CS Baloteşti            _-_
Olimpia Satu Mare – ASU Poli Timişoara        _-_
Luceafărul Oradea – CSM Rm. Vâlcea *)        3-0
*) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
Academica Clinceni – Unirea Tărlungeni *)        3-0
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Stă
Stă – Foresta Suceava