Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiverseHandbal

Liceenele de la Energetic au obţinut calificarea în faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar

În acest week-end, Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea, cu sprijinul AJH, a organizat, în sala de sport a Colegiului Tehnic Energetic, etapa regională a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la handbal feminin, întrecere dedicată elevelor de liceu. La această competiţie au participat cele mai bune echipe din judeţele Dâmboviţa, Olt, Gorj, Argeş şi Vâlcea, respectiv: LPT Moreni, LPS Slatina, LPS Tg. Jiu, LTCM Mioveni şi Energetic Rm. Vâlcea. Formaţia liceului din nordul Râmnicului şi-a dovedit şi de această dată valoarea. Astfel, după ce s-a calificat la turneele finale de junioare I şi junioare III din campionatele naţionale organizate de Federaţia Română de Handbal, Energetic a obţinut biletul pentru faza finală şi la ONSŞ. Handbalistele pregătite de Ionel Gheorghe şi Stăncuţa Guiu s-au impus cu scorul de 22-10 în faţa celor de la liceul din Mioveni şi cu scorul de 27-17 în finala cu LPS Slatina. În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultatele: LPS Tg. Jiu – LTP Moreni 15-7 (joc de calificare), LPS Tg. Jiu – LPS Slatina 13-14 (semifinala 2) şi LCTM Mioveni – LPS Tg. Jiu 23-26 (finala mică). Energetic s-a clasat pe primul loc şi se va lupta în continuare pentru obţinerea unei medalii la ONSŞ. (S.S.)