”La omul sărac, nici boii nu trag”! Cu jucători lipsă, pe o vreme câinoasă, Minerul Costeşti nu s-a putut bucura de un rezultat bun cu Gilortul

Sâmbătă, 26 septembrie, pe Municipalul din Zăvoi, Minerul Costeşti, fără aportul unor jucători importanţi, depistaţi pozitiv la testul pentru COVID-19, a pierdut confruntarea cu Gilortul Tg. Cărbuneşti. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0. Meciul s-a întrerupt din cauza precipitaţiilor abundente, în minutul 25. S-a reluat după câteva minute. Soarta lui s-a decis în partea secundă. În minutul 68, Robert Bubuioc a adus echipa oaspete în avantaj cu un gol marcat direct din corner. Gazdele au încercat să restabilească echilibrul. Ciprian Vlădoi a avut o şansă imensă de a egala, însă tabela a rămas neschimbată. Până la urmă, tot gorjenii au înscris. Dolcescu a dublat avantajul celor din Tg. Cărbuneşti în minutul 81. În minutul 88, dintr-o lovitură liberă, Laurenţiu Nicolaescu a redus din handicap. Golul a venit însă prea târziu pentru ca Minerul să mai poată spera măcar într-un rezultat de egalitate. Întâlnirea s-a încheiat favorabil oaspeţilor, care au punctaj maxim după două meciuri disputate. Ca şi Costeşti, gorjenii mai o au restanţă de jucat, marţi, 29 septembrie, în deplasare, cu Gaz Metan Mediaş 2.
Minerul Costeşti: Prancă – Zanfir (80 – L. Negoiţă), Vladu, Zotică, Vlad (46 – Ciprian Vlădoi), Preda, Mazilu, Mihăilă, Mihalcea, Rădulescu (80 – Marinescu), Nicolaescu.
Gilortul Tg. Cărbuneşti: Constantinescu – Buzurin, Dolcescu, Safta, Miroiu – Oprişa (87 – Cocioabă), Avrămescu, Bubuioc (87 – Filip), Dănăricu (62 – Almăjanu), Stăniloiu (50 – Afrim), Roncea (62 – Cocină).