Atletism

La nici 16 ani, atleta Iarina Ungureanu uimeşte! Bronz la seniori şi argint la Under 23, la Naţionalele de la Cluj-Napoca

Printre sportivii vâlceni prezenţi la Campionatul Naţional de Atletism pentru seniori şi tineret, de la Cluj-Napoca, s-a regăsit şi sportiva Alinei Enescu, de la CNMB şi CSM Oneşti, Iarina Ungureanu. Deşi nu a împlinit încă nici 16 ani, Iarina a reuşit să urce pe podium la poalele Feleacului. A terminat proba de 400 metri garduri în 62.83 secunde, înregistrând a treia cea mai bună performanţă din concurs. A fost devansată de două sportive mult mai mari decât ea, în vârstă de 21 şi 28 de ani. Dacă la seniori a luat bronzul, la tineret (Under 23) a obţinut medalia de argint. Rezultatele de pe Cluj-Arena au fost apreciate şi de antrenoarea Iarinei. ”Un sezon de excepţie, încununat cu două medalii (bronz şi argint) la Campionatul Naţional de Seniori şi U23!! Si nu ai încă 16 ani !!! Felicitări, copil minunat!”, a transmis Alina Enescu, pe o pagină de socializare. Tot în cursa de 400 metri garduri a mai alergat o vâlceancă, Dana Govoreanu, de la Colegiul ”Mircea cel Bătrân” şi Chimia, care s-a clasat pe locul 4 la tineret. (S.S.)