L-a luat cu „Moleşeala” când a bătut penaltiul
Posada Perişani – Foresta Malaia 1-0
• la scorul de 0-0, Mihai Nicolae, zis „Moleşeală”, a ratat o lovitură de la 11 metri şi poate şansa de a pleca cu trei puncte de le CSŞ
Foresta Malaia a oferit o replică dârză vicecampioanei en titre a judeţului, Posada Perişani, în meciul disputat pe Stadionul CSŞ. „Pădurarii” primarului Sergiu Bogdan au ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 43. Mihai Nicolae, a.k.a „Moleşeală” a bătut slab penaltiul, mingea fiind respinsă, în primă instanţă, de portarul Viorel Pană, iar, apoi, la intercepţie, acesta a şutat peste transversală. În minutul 70, Mădălin Târş s-a accidentat şi a părăsit terenul de joc, iar cu cinci minute înainte de încheierea partidei, Ovidiu Bambu a avut aceeaşi soartă, astfel că Foresta a jucat o perioadă în 10 oameni, apoi în 9. Singurul gol al meciului a aparţinut divizionarului Dorin Rădoi, care a înscris dintr-o acţiune personală, în minutul 70. Marius Pruneşi, delegatul echipei Foresta Malaia, a precizat, după meci, că un rezultat de egalitate le-ar fi ridicat moralul jucătorilor săi.
„Din păcate, nu am avut decât 11 fotbalişti la acest joc”
„Echipa noastră a jucat bine, deşi ne-au lipsit trei titulari: Daniel Vangu, Iulian Beleţ şi Cătălin Pârvu. De supărare că a ratat penaltiul, Moleşeală a plecat pe jos acasă, în echipamentul de joc. I-am explicat însă că se mai întâmplă şi la case mai mari şi trebuie să ţină capul sus. Noi am avut doar 11 jucători la meci, iar portarul de rezervă a jucat pe postul de fundaş stânga. De aceea, nu am avut pe cine să introducem pe teren când au apărut cele două accidentări. Poate că, în formulă completă, am fi reuşit să câştigăm meciul cu Posada. La 0-0, Adrian Olaru a ratat de două ori, din situaţie de singur cu portarul. De asemenea, golul adversarilor a fost un semiautogol. Un jucător de la Posada a şutat pe spaţiul porţii, iar Târş a deviat-o cu genunchiul în plasă. Dacă nu atingea mingea, cred că portarul nostru ar fi reuşit s-o respingă”, a spus Marius Pruneşi, delegat Foresta Malaia.
Tavi Ursu: „A fost cel mai slab meci al nostru din acest sezon”
Tavi Ursu a explicat că jocul echipei pe care o reprezintă ca delegat, Posada Perişani, a fost cel mai slab din acest sezon. „Am intrat cu capul mare pe teren, asta e singura explicaţie la faptul că nu am reuşit să ne impunem mai clar şi mai devreme. Nu am avut determinare, am fost zero la toate capitolele, cu toate că am avut ocazii clare de a marca. Nu ne-a intrat însă mai nimic în meciul cu Malaia”, a spus Tavi Ursu. (L.C.)