DiverseHandbal

Junioarele 2 de la Chimia, vicecampioane la Galfest

De vineri, 17 decembrie și până duminică, 19 decembrie, la Galați s-a desfășurat turneul Galfest la handbal, dedicat junioarelor 2. Au participat zece formații, care au împărțite în două grupe, respectiv: Rapid Bucureşti, ACS Lucian Bute, CSȘ Galaţi , CSȘ Caracal, CSM Corona Braşov, CSM Galaţi şi ACS Lucian Bute (grupare de junioare 3, care a înlocuit-o pe CSM București, echipă ce nu a mai ajuns la Galați), dar și o formație de la poalele Capelei, Chimia Rm. Vâlcea. Elevele Nicoletei Lazăr au câștigat grupa din care au făcut parte, impunându-se atât în jocul cu Rapid București, cât și în cele cu ACS Lucian Bute și CSȘ Galați. Vâlcencele au jucat finala competiției cu Corona Brașov. Gruparea de la poalele Tâmpei a reușit să se desprindă pe final. Corona a câștigat confruntarea la trei goluri diferență și și-a adjudecat trofeul pus în joc. Chimia a fost vicecampioană. Din tabăra formației vâlcene a provenit și MVP-ul turneului: Bianca Drăgoescu. Vicelidera din campionatul național de junioare 2 a mers la această competiție cu 14 jucătoare, fără Alexia Caralicea, aflată în pregătire cu lotul național.

Ne propusesem să mergem la un turneu în Ungaria, dar s-a amânat, din cauza pandemiei. A venit invitația de la Galați și am onorat-o. A fost o alegere bună. Turneul a fost de înalt nivel, s-a jucat handbal de calitate, am avut adversare puternice. Organizarea, excelentă, cele mai bune condiții. Nicăieri nu a fost ca aici. Ca la Campionatul Mondial, după fiecare meci a fost premiată cea mai bună jucătoare. Ne-am clasat pe locul 2. Prima repriză cu Brașov s-a terminat la egalitate, 8-8. Apoi, spre final, am cedat. Cred că și-a spus cuvântul și oboseala. Sâmbătă am avut două meciuri, ultimul târziu. Nu am avut timp să ne recuperăm. Duminică dimineața am jucat finala. Am dat, însă, cea mai bună jucătoare la Galfest. Ne-am bucurat din plin de această competiție. Vom avea acum și vacanță, dar nu va fi prea lungă. În ianuarie vrem să organizăm un turneu și la Vâlcea, cu participarea unor echipe bune. Campionatul de junioare 2 se reia pe 30 ianuarie”, a declarat antrenoarea Nicoleta Lazăr, la întoarcerea de la turneul de la Galați.