Junioarele Under 18 ale României au câştigat turneul internaţional de la Rm. Vâlcea

Între 22 şi 24 martie, în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea s-a desfăşurat un turneu de handbal feminin dedicat handbalistelor de la categoria Under 18. Acesta a fost organizat de Federaţia Română de Handbal, împreună cu Primăria Râmnicului, Asociaţia Judeţeană de Handbal şi cu sprijinul mai multor sponsori. La competiţia de la poalele Capelei au participat patru echipe naţionale: România, Slovacia, Cehia şi Tunisia. Întrecerea a fost câştigată de reprezentativa ţării noastre, care s-a impus în toate cele trei jocuri. „Tricolorele” au câştigat mai întâi partida cu Tunisia (cu scorul de 26-24), apoi au surclasat Slovacia (25-17), iar sâmbătă, 24 martie, şi-au dovedit valoarea în faţa Cehiei. Ultimul adversar le-a pus probleme serioase handbalistelor României cel puţin în prima repriză. Cehia a condus tot timpul, însă nu a avut tăria de a menţine ritmul până la final. La pauză, scorul indica egalitate: 10-10. În partea secundă, Denisa Vâlcan şi colegele sale au fost mai hotărâte, au apăsat piciorul pe acceleraţie şi au preluat conducerea jocului. Şase goluri în favoarea României a fost cea mai mare diferenţă de pe tabelă (scor 20-14, în minutul 48). Au urmat 10 minute de blocaj pe partea ofensivă pentru jucătoarele pregătite de Carmen Amariei, Marius Dănuleţ şi Ildiko Barbu. Cehia a redus din handicap, a ajuns la doar două lungimi în spatele gazdelor, însă nu a reuşit să obţină mai mult de la acest meci. Partida s-a încheiat la scorul de 20-18 în favoarea României, care, cu trei victorii în trei meciuri, şi-a asigurat primul loc la turneul amical din Sala „Traian”. În această confruntare pentru echipa noastră au înscris: Denisa Vîlcan (7 goluri), Lema Boconde (4), Amalia Coman (3), Eva Kerekeş (2), Patricia Moraru (2), Iuliana Marin (1) şi Ştefania Jipa (1). (S.S.)