AtletismAlte sporturi

Junioara Iarina Ungureanu, medaliată cu argint la Cupa României de atletism pentru seniori

La finele săptămânii trecute, la București a avut loc Cupa României – Open Seniori la atletism. Au participat 179 de atleți. 70 la feminin și 109 la masculin, de la 65 de cluburi din țară. Printre competitori, așa cum am amintit în ediția trecută a publicației noastre, s-au regăsit și vâlcenii Andrei Neagoe și Alin Firfirică. Ambii au reușit să urce pe podium. Neagoe a luat două medalii la 100 și 200 metri plat, iar Firfirică s-a clasat pe primul loc la aruncarea discului. În afara celor doi atleți cu experiență din județul nostru, a mai fost însă prezentă la Cupa României și junioara Iarina Ungureanu. Aceasta a reușit o performanță importantă la 400 metri garduri. Deși este junioară 2, cea mai mică competitoare din concurs (este născută în 2004) s-a clasat pe locul 2, obținând medalia de argint. Iarina a terminat cursa în 62.72 s, fiind devansată de o sportivă consacrată la acest nivel, Sanda Belgyan (născută în 1992). Iarina Ungueanu este legitimată la Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân” și la CSM Onești. Este pregătită de Alina Enescu. (S.S.)