Jucătorii de la Forestierul care-au lovit arbitrul s-au ales cu sancţiuni drastice

Un caz mai special în etapa trecută a fost cel de la Romani, acolo unde arbitrul asistent Alexandru Neagoe, a fost lovit de doi jucători. Gheorghe Simtea l-a lovit pe tuşier cu capul în figură în prima repriză a meciului cu AS Bărbăteşti şi a primit cartonaşul roşu pentru acest lucru, iar Haralambie Popescu, l-a luat la bătaie în partea secundă a întâlnirii, după acest „episod” fiind şi întrerupt jocul de centralul Alin Croitoru. Meciul s-a încheiat în minutul 70, la scorul de 4-1 pentru echipa din Bărbăteşti, rezultat care a fost păstrat şi după şedinţa Comisiei de Disciplină. Tot marţi, în cadrul şedinţei comisiei condusă de Constantin Lazăr s-a luat hotărârea suspendării lui Gheorghe Simtea pe o perioadă de zece etape. Celălalt jucător care l-a lovit pe arbitru a fost sancţionat cu 16 etape de suspendare. De asemenea, oficialul Dumitru Drăgănescu a fost suspendat pentru două luni.