FotbalLiga I

Ionuț Stoica, meci mare împotriva campioanei României

Nu doar lui Denis Dumitrașcu îi merge bine în Liga I. Ionuț Stoica a avut un sezon bun în tricoul formației FC Hermannstadt, fiind cel mai utilizat jucător al acestei formații. În runda a XVIII-a, sibienii au dat piept cu CFR Cluj, campioana României, echipă care și în acest an se luptă cu șanse reale la câștigarea campionatului. Hermannstadt a făcut o primă repriză bună la Mediaș. A condus cu 1-0, prin golul lui Romario din minutul 32, însă oaspeții au restabilit echilibrul după doar cinci minute, prin Chipciu. În partea secundă, sibienii nu au mai ținut piept adversarei, care a mai înscris de alte două ori, prin Debeljuh și Rondon. Formația pregătită de Edi Iordănescu s-a impus cu scorul de 3-1. Pentru CFR a jucat și vâlceanul Alexandru Păun, coautor la al treilea gol al echipei sale. Acesta a fost înlocuit pe final de partidă, de Latovlevic. Chiar dacă a pierdut, celălalt vâlcean de pe teren, Ionuț Stoica, s-a evidențiat. A câștigat multe dueluri și a avut un procentaj foarte bun al paselor reușite. ”Chiar dacă am pierdut meciul contra campioanei en-titre, «Iron Man» Ionuț Stoica s-a ales cu niște cifre impresionante în urma evoluției sale. Prin urmare, fundașul nostru central este declarat SuperStats-ul meciului FC Hermannstadt – CFR Cluj”, au transmis sibienii, pe pagina de facebook a clubului. Fundașul central de la FC Hermannstadt a avut 9 dueluri câștigate (69%) și un procentaj de 88% al paselor reușite.