Ionuţ ”Iron Man” Stoica, căpitan la FC Hermannstadt în prima etapă a Ligii a II-a

Deşi FC Hermannstadt a retrogradat din Liga I, fundaşul vâlcean Ionuţ Stoica a ales să continue cu formaţia sibiană şi să încerce să pună umărul la revenirea acesteia pe prima scenă fotbalistică a ţării. A fost titular în prima etapă. Şi nu doar atât, ci chiar căpitan de echipă. Banderola i-a purtat noroc. FC Hermannstadt a debutat în noul sezon al Ligii a II-a cu o victorie. Sibienii au câştigat cu scorul de 2-1 confruntarea cu FC Buzău, care s-a disputat la Mediaş. Gazdele au fost conduse. Buzău a deschis scorul în minutul 26, prin Cristi Ciobanu. Silviu Balaure a egalat puţin înainte de pauză. Hermannstadt a trecut în avantaj la trei minute de la reluarea jocului, după golul lui Alhassan şi a rămas la conducere până la final. Ionuţ Stoica a fost integralist în acest meci. În etapa viitoare, FC Hermannstadt joacă în deplasare, cu Unirea Constanţa. Partida va avea loc joi, 5 august, de la ora 17.30, pe stadionul din Techirgiol.