Ioneşti a câştigat derby-ul local, cu Orleşti, în minutul 96! Narcis Tomescu, principalul artizan al victoriei

Etapa a III-a a Ligii a V-a a programat şi un derby local, între CSC Orleşti şi Oltul Ioneşti. Partida a fost încrâncenată. A avut nerv şi nervi. Oaspeţii au reuşit să se impună în minutul 90+6, cu scorul de 2-1. Narcis Tomescu a adus formaţia din Ioneşti în avantaj după 15 minute de joc. A urmat o cursă de urmărire a gazdelor, care au egalat în urma unei faze fixe. Lovitura de graţie a fost dată în ultimul minut al prelungirilor de către Alex Ştefănescu. Narcis Tomescu a executat bine o lovitură liberă obţinută în preajma careului advers, portarul a respins, Alex Ştefănescu a urmărit şi a împins balonul în plasă, aducând bucuria în tabăra formaţiei coordonată de Florin Telejman, Bogdan şi Ion Ciucă, dar şi de Laurenţiu Mutu. Cei mai buni jucători ai formaţiei câştigătoare au fost Tomescu şi Zarioiu. Pentru Oltul nu a jucat Romeo Chelcea, transferat de Ioneşti la începutul sezonului. Trebuie spus şi că orleştenii au jucat încă din minutul 35 în inferioritate numerică. Vily Iordăchescu a primit roşu pentru cumul de cartonaşe galbene.