Liga NationalaHandbal

Înfrângerea grea pentru Vâlcea, cu Buzău! SCM se îndepărtează de plutonul fruntaș din Liga Florilor

După meciul de poveste cu Nykobing, reamintirea unor vremuri de excepție ale Oltchim-ului, prin premierea handbalistelor care au adus glorie în urmă cu 16 ani, Vâlcea a revenit miercuri, 22 martie, pe teren. Echipa de handbal de la poalele Capelei a jucat un meci important din Liga Florilor, cu Gloria Buzău, echipă aflată, de asemenea, în lupta pentru ocuparea unui loc de cupă europeană pentru sezonul viitor. Pentru a ține pasul și a rămâne cu șanse reale la o clasare bună, SCM avea nevoie de victorie. A făcut, însă, o primă repriză slabă.

Bent Dahl, cu o bancă scurtă și cu gândul la returul cu formația daneză, contând pentru calificarea în Final Four-ul EHF European League, a încercat să menajeze unele jucătoare. Și fără ele, dar ulterior și cu ele pe teren, echipa sa nu s-a ridicat la un nivel bun. A făcut toate greșelile posibile, cel puțin în atac, în primele 30 de minute. Doar începutul a fost promițător. Kovacevic a deschis scorul, oaspetele au egalat, din 7 metri, apoi tot Kovacevic a readus Vâlcea în avantaj. Harabagiu a egalat la 2, însă Asanin și Florica, după un contraatac, au readus favoritele suporterilor în față, chiar cu două goluri în plus (4-2), în minutul 4. A urmat o serie de erori neforțate, pase aiurea, mingi în picior, șuturi slabe, tot ce se putea mai rău. Asanin, Kovacevic, Bucur i-au adus în pragul disperării pe suporterii din Sala Traian. Au fost 10 minute în care roș-albastrele au marcat o singură dată. Norocul a fost că nici Buzăul nu a impresionat, nu a fost mult superioară. Cu toate acestea, pe finalul primului mitan s-a desprins la patru goluri. Au fost 3 la pauză, Fujita reducând din handicap după un contraatac: scor 11-14.

Partea secundă nu a început bine pentru SCM. Oaspetele au majorat ecartul la cinci (11-16). Dar meciul nu s-a încheiat. Daciana Hosu a avut câteva intervenții bune, s-a opus și la 7 metri în fața adversarei (Blazevic), iar Coman, Fujita și Băcăoanu au adus formația pregătită de Bent Dahl la doar o lungime distanță de adversară, în minutul 38: scor 16-17, motiv pentru antrenorul Gloriei să solicite timp de odihnă. Coman a prins încredere, a scos 7 metri, iar în minutul 42, după 38 de minute de pauză, s-a consemnat iar egalitate: 18-18.

La 21-21, Fujita, pe contraatac, a avut șansa de a aduce iar Vâlcea în avantaj. A fost deposedată și încurcată în ultimul moment. Harabagiu a valorificat atacul Gloriei. În schimb, imediat Bucur a irosit faza ofensivă. Keita și-a liniștit echipa și a stins focul de paie din tabăra gazdă (21-23). Coman a făcut forțare în atac și scenariul din primul mitan se vedea repetat. A apărat Hosu, dar ”municipalele” nu au profitat. Cu cinci minute înainte de final, Buzău avea un avans de trei goluri (23-26). O paradă, a șasea a Martei Batinovic, a dat șansa echipei sale să refacă avantajul de patru goluri. Burlachenko a marcat din 7 metri pentru 23-27, în minutul 57 și meciul părea jucat. SCM a încercat să schimbe imaginea în ultimele secunde. A revenit pe tabelă, dar punctele au mers la Buzău: 27-28 a fost la final. Așa s-a încheiat un joc în care senzația a fost că pe elevele lui Dahl nu le-a bătut Buzău, ci singure și-au pus frână.

De menționat ar mai fi că Bianca Harabagiu s-a accidentat grav pe final. Din săritură, a aterizat rău, pe genunchi și a părăsit terenul pe brațe.

Una dintre cele mai prolifice jucătoare din tabăra Vâlcii, Elghaoui, nu a jucat în acest meci (resimțindu-se după jocul trecut), dar nu pe pivot au fost probleme. Băcăoanu și-a făcut datoria acolo.

Înfrângerea suferită îndepărtează SCM (aflată pe 6) de plutonul fruntaș și locurile de cupe europene. Brăila și Buzău sunt la cinci puncte în față. Despre locul 3 nici nu mai poate fi vorba. Rapid, pe care ”municipalele” o vor întâlni joia viitoare, la București, e la 11 puncte în față. Până la următoarea partidă din campionat, SCM mai are un joc crucial în Danemarca, cu Nykobing, care i-ar putea asigura prezența în semifinalele EHF European League.

În partida cu Buzău au marcat pentru Vâlcea: Kovacevic (6), Glibko (5), Băcăoanu (4), Fujita (3), Florica (2), Coman (2), Hansson (2), Klikovac (1), Asanin (1), Bucur (1).

Pentru Gloria au punctat: Burlacheko (8), Keita (6), Harabagiu (5), Blazevic (4), Ilyna (4), Moroianu (1).