Liga IIFotbal

„Hermannstadt”-ul vâlcenilor a urcat pe loc promovabil. Neagu (ex-CSM) i-a cucerit pe sibieni, cu un mondogol. Pârvulescu, pus la zid

FC Hermannstadt a urcat pe locul 2, care duce în prima ligă, după ce s-a impus cu scorul de 2-0, pe teren propriu, cu UTA Arad. Echipa lui Alex Pelici nu a avut deloc un meci ușor. Sibienii au deschis scorul, cu un supergol al lui Cosmin Neagu, aproape de vinclu, fără vreo replică a portarului advers. El a jucat o perioadă la CSM Rm. Vâlcea, împreună cu alți colegi de-ai săi de la Sibiu, printre care Dâlbea, Stoica, Pârvulescu și Căbuz. În minutul 34 însă, fostul căpitan din Zăvoi, Cătălin Pârvulescu, a încasat al doilea cartonaș galben, după ce l-a ținut neregulamentar pe un adversar. Presa locală l-a taxat dur pe fundașul vâlcean, mai ales că, în cariera sa, el a fost trimis foarte des la vestiare. În urma acestei pierderi importante, Pelici l-a introdus pe teren pe un alt vâlcean, Ionuț Stoica, care a avut o prestație excelentă. În minutul 53, FC Hermannstadt și-a majorat avantajul la 2-0, stabilind și scorul final. (L.C.)