DiverseHandbal

HCM Torok, cea mai bună echipă de junioare 4 din Euro-Regiunea 04!

În week-end, pe 28 şi 29 aprilie, în sala de sport a liceului Energetic şi în Sala „Traian” , Asociaţia Judeţeană de Handbal a organizat faza de zonă a Campionatului Naţional de Junioare 4. La această competiţie au participat 14 echipe, dintre care patru vâlcene. Au luat startul la turneu: CSŞ Caracal, CS Traian Craiova, CSŞ Rm. Vâlcea, HCM Torok, ACS Infinit 2013 Tg. Jiu, CSŞ Corabia, LPS Tg. Jiu, Chimia Rm. Vâlcea, HCM Craiova, CSM Slatina, CSŞ Drobeta Tr. Severin, Universitatea FEFS Craiova, CSŞ Slatina şi Energetic Rm. Vâlcea. În total s-au desfăşurat 26 de jocuri. Cea mai bună dintre competitoare a fost HCM Torok. Formaţia pregătită de Maria Torok Duca s-a impus în toate cele cinci jocuri, cu Infinit Tg. Jiu, cu CSŞ Corabia, Traian Craiova, FEFS Craiova şi CSŞ Drobeta Tr. Severin. Pe formaţia mehedinţeană a întâlnit-o în finala turneului. Partida s-a încheiat la scorul de 28-23 în favoarea tinerelor handbaliste vâlcene. În finala mică, FEFS Craiova a dispus de CSŞ Caracal cu scorul de 21-18. Primele patru clasate (implicit şi HCM Torok) au obţinut calificarea la turneul semifinal de la nivel naţional, unde vor înfrunta finalistele turneului euroregional R05, în care s-au luptat pentru supremaţie formaţii din Arad, Timiş, Hunedoara şi Caraş-Severin. (S.S.)