Liga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea, victorie de senzaţie la Brăila

După o pauză de trei săptămâni, HCM Rm. Vâlcea a disputat, în această după amiază, un nou meci în Liga Naţională de handbal feminin. Elevele lui Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, echipa Dunărea Brăila. Cu portarul Petra Blazek în zi de graţie, dar şi cu o linie de 9 metri admirabilă, echipa vâlceană s-a impus la pas, cu scorul de 25-16 (după 9-4, la pauză).

În acest duel, cea mai prolifică jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea a fost Maria Gavrilă (care şi-a trecut de 6 ori numele pe lista marcatoarelor). Celelalte goluri au fost înscrise de Andreea Adespii (5), Alexandra Badea (5), Iryna Glibko (4), Cristina Florică (2), Natasa Krnic (1), Sara Vukcevic (1) şi Raluca Băcăoanu (1).

„Municipalele” vor juca următorul meci în Liga Florilor peste exact două săptămâni. Astfel, duminică, 22 octombrie, de la ora 16.00, HCM va primi, în Sala Traian, vizita nou-promovatei CSM Slatina, care ocupă ultimul loc în clasament. (N.C.)