DiverseAlte sporturi

Halterofila vâlceană Mihaela Bușe, medaliată la Campionatul European

În această perioadă, la Eliat, în Israel, se desfășoară Campionatul European Under 15 și Under 17 la haltere. La acest concurs România este reprezentată de 28 de sportivi. Printre ei se află și Mihaela Bușe, sportivă legitimată la clubul Chimia Rm. Vâlcea. Daniel Moldovan a lucrat cu ea timp de 3 ani și jumătate. Mihaela a fost cooptată în urmă cu două luni în Centrul Național Olimpic de la Galați. Pentru tânăra sportivă vâlceană a fost un an memorabil. A cucerit 12 medalii naționale, iar acum, la Europene, a reușit să urce, de asemenea, pe podium. Mihaela Bușe a cucerit trei medalii de bronz în Israel, la smuls, aruncat și total, cu 75 de kilograme, 95 de kilograme și 172 de kilograme. La aruncat și total a doborât și recordul național de la categoria 71 de kilograme, Under 15.

”Nu am avut un obiectiv pus pe hârtie pentru Campionatul European. M-am bucurat că e acolo, că are șansa de a reprezenta România la un nivel înalt. Doar visam la o medalie. Mihaela Bușe e născută în 2005, iar cele care au obținut medaliile de aur și argint la Europene sunt mai mari cu un an. La următoarea ediție a competiției continentale, principalele contracandidate ale sale din lupta pentru titlul european nu se vor mai încadra la această categorie, iar Mihaela are șansa de a obține performanțe și mai mari. Anul 2019 a fost cel mai bun din istoria secției de haltere a clubului Chimia. Am obținut 30 de medalii naționale prin sportivele Andrada Bulai, Ștefania Dabu și Mihaela Bușe și trei internaționale”, a declarat antrenorul secției de haltere de la clubul Chimia, Daniel Moldovan, la puțin timp după ce una dintre sportivele sale a urcat pe podium la Europene. (S.S.)